Datum zveřejnění: 
11. 5. 2020
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), posiluje svoje výzkumné týmy. Od dubna nastoupil na místo vedoucího výzkumné skupiny Tomáš Mikolov, mezinárodně uznávaná kapacita ve výzkumu umělé inteligence, který se zasadil mimo jiné o zlepšení Google překladače. Jeho příchod do CIIRC ČVUT byl možný také díky projektu nového centra RICAIP, kterým chce CIIRC ČVUT spolu s partnery z ČR a Německa posílit roli na evropském poli výzkumu umělé inteligence a robotiky pro pokročilý průmysl.

Tomáš Mikolov je vědecké komunitě i široké veřejnosti známý zejména tím, že skokově zdokonalil fungování aplikací pro rozpoznávání a zpracování jazyka, například strojový překladač Google. Podařilo se mu to vytvořením nových modelů neuronových sítí, které výrazně překonaly předchozí přístupy pro modelování jazyka. Zlepšení, ke kterému pak došlo v oblasti zpracování přirozeného jazyka, pak bylo největší za několik posledních desítek let. Na začátku roku 2019 se stal laureátem ceny Neuron za Významný objev v oblasti Computer Science. 

Před osmi lety po úspěšném absolvování doktorského programu brněnského VUT opustil Českou republiku a postupně zakotvil v Google Brain či v Microsoft Research. Do CIIRC ČVUT přichází z Facebook AI Research, kde se od roku 2014 zabýval vývojem inteligentních algoritmů pro co nejpřirozenější komunikaci strojů s lidmi.

Na CIIRC ČVUT se Mikolov vrací k základnímu výzkumu – bude se věnovat tzv. komplexním systémům, které mohou vést k dalšímu skokovému zlepšení v oblasti umělé inteligence. Jako vedoucí nové výzkumné skupiny v rámci centra RICAIP buduje vlastní tým, který se snaží vyvinout systém pro postupný vývoj silné umělé inteligence. Podobně jako se přirozeným vývojem vytvářely složité formy života na Zemi, měla by postupnou evolucí vzniknout i komplexní umělá inteligence. Základní výzkum přitom vnímá jako zásadní předpoklad pro inovace. 

O události informovala tatp média: forbes.czczechcrunch.cz, tyden.cz, vedavyzkum.cz.