Datum zveřejnění: 
9. 4. 2020
České vysoké učení technické v Praze podepsalo v sobotu 4. dubna 2020 licenci ke krizovému využívání ventilátoru CoroVent.

Na základě dlouholeté výzkumné práce prof. Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a jeho týmu vzniklo unikátní chráněné řešení plicní ventilace navržené pro léčení nemoci COVID19. Ve spolupráci s partnery z COVID19CZ byl na základě tohoto řešení připraven plicní ventilátor CoroVent, který bude v rámci licence ČVUT vyrábět firma MICO a v případě velkého zájmu i další firmy v ČR.

Na prvních 250 kusů se složili lidé a firmy ve veřejné sbírce a přístroje budou distribuovány nemocnicím v České republice.

V sobotu 4. dubna 2020 podepsali rektor ČVUT v Praze doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., vedoucí projektu a vynálezce prof. Ing. Karel Roubík, Ph.D., a vynálezce Ing. Václav Ort dočasnou licenci, která umožňuje nabízet celý koncept jako open source, resp. open hardware. To znamená, že poskytneme veškerou dokumentaci, výkresy a kódy, obdobně expertně složeným týmům inženýrů, doktorů a zástupců vlád v jednotlivých zemích, tedy jejich výrobu bude moci zahájit velmi rychle jakákoliv společnost na světě s dostatečnými znalostmi z oblasti pneumatického vedení a elektroniky. Principy CoroVentu poskytujeme po dobu koronavirové krize světu zdarma!

„Kvalitou a bezpečností má podobné vlastnosti jako ventilátor, který se používá na jednotkách intenzivní péče, ale nemá funkcionality nepotřebné pro pacienty s koronavirem. Má tak jednodušší ovládání a nepotřebuje natolik vyškolený personál jako klasický ventilátor,“ popsal CoroVent prof. Karel Roubík.

„My na ČVUT jsme šťastni, že dlouholetá výzkumná práce profesora Roubíka a jeho týmu z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se zmaterializovala v patentované řešení šetrné plicní ventilace přizpůsobené pro léčení nemoci COVID19 a že tento patent byl využit při realizaci ventilátoru CoroVent, který bude v nejbližších dnech uveden do sériové výroby. Na vývoji průmyslové realizace tohoto produktu se podílela, kromě firmy MICO, skupina firem a osob z iniciativy COVID19CZ, a já bych jim chtěl strašně moc poděkovat, že přispěly k superrychlému vývoji prostředku, který bude zachraňovat životy!  Je úžasné, že lidé se dokáží v těchto dnech spojit a řešit spolu palčivé problémy světa. Chtěl bych CoroVentu popřát do života vše nejlepší a tisíce zachráněných pacientů,“ uvedl rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.

Plicní ventilátor CoroVent je tak připraven k výrobě v tisícových sériích a nabízíme jej státu. O plicní ventilátor CoroVent projevila zájem OSN a další partneři.

O ventilátoru informovala tato média: ekonomicky-denik.cz, ceskavedadosveta.cz, euro.cz, lupa.cz, impuls.cz, cysnews.cz.

Picture