Datum zveřejnění: 
30. 3. 2020
V manufakturu se v březnu proměnily laboratoře Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI). Vzhledem k plošnému nedostatku dezinfekčních prostředků na trhu začala Katedra jaderné chemie (KJCH) vyrábět vlastní dezinfekční prostředky pro potřeby univerzity, ale i dalších institucí.

Výroba obsadila chemické laboratoře fakulty, ve kterých vědečtí pracovníci a studenti vyrobili během prvních dní zhruba tři tisíce litrů dezinfekce na plochy i na ruce – tu pod názvem Anti-COVID. V druhém týdnu se výrobu podařilo ještě navýšit využitím všech dostupných reaktorů, z nichž největší má kapacitu 200 litrů.

Postupně se také s velkou pomocí Rektorátu ČVUT podařilo zajistit další suroviny pro výrobu, zejména ethylalkohol. Část dodali například celníci ze skladů zabaveného lihu, část různí další dodavatelé. Všechny barely a lahve s dezinfekcí jsou nakonec opatřeny štítky s popisem. Kromě ethylakoholu je k výrobě potřeba ještě větší množství čisté vody – aqua purrificata. Tu si vědci vyrábějí reverzní osmózou v laboratoři, kde vodu dezinfikují s využitím UV záření. „Výrobní kapacita je nyní zhruba mezi 3500 až 3800 litry, záleží na dostupnosti surovin. Jako vědci jsme zvyklí pracovat v mnohem menším měřítku. Nicméně nás všechny těší, že se od nás dezinfekce rychle dostane tam, kde je potřeba – například k Horské službě,“ říká doc. Václav Čuba s rouškou na obličeji a ukazuje ještě jednu dodávku – pět kilogramů kvalitní zrnkové kávy. „A tohle nám přišlo z kavárny Kantor Coffee, abychom prý měli trošku energie navíc. Moc jim tímto děkujeme, tahle nezištná zásilka nám samozřejmě udělala radost.“

Dezinfekci Anti-COVID dodává fakulta kromě ČVUT řadě dalších institucí, jako jsou například Městská část Praha 6, Městská část Praha – Suchdol, Městská část Praha 7, Městská část Praha – Čakovice, Integrovaný záchranný systém hl. m. Prahy a Dopravní podnik hl. m. Prahy, Fakultní nemocnice Motol, Letecká záchranná služba Liberec, Národní technická knihovna, Horská služba ČR, sociální služby v Praze a některé další. „Výrobu jsme zahájili ještě před uzavřením škol 11. března 2020 a během prvních dvou týdnů jsme vyrobili na 20 tisíc litrů dezinfekce. Máme slíbené dodávky surovin na dalších zhruba 70 tisíc litrů,“ doplňuje doc. Václav Čuba.

Fotografie z výroby dezinfekce na ČVUT na Flickru.

Výroba dezinfekce – postup

Pro výrobu dezinfekce Anti-COVID se využívají následující suroviny v uvedeném poměru:

etanol (denaturovaný) 79,6 %

peroxid vodíku (3%)     5,0 %

glycerol (98%)                2,2 %

voda                              13,2 %

Navíc je možné přidat na každý litr několik kapek vonných olejů (FJFI přidává citral nebo mentol). Jednotlivé složky se přesně odměří a důkladně promísí.

O výrobě dezinfekce informovala tato média: novinky.cz, cysnews.cz, prahapress.cz.