Datum zveřejnění: 
13. 2. 2020
Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil 12. února ČVUT v Praze. Jednání s rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem, s vedením institutu, ředitelem Ondřejem Velkem a vědeckým ředitelem prof. Vladimírem Maříkem, děkanem Valáškem a dalšími zástupci vedení CIIRC probíhalo na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.

 „Těší nás zájem pana ministra o specializovaná vědecká pracoviště ČVUT a projekty ČVUT zaměřené na technologie budoucnosti. Představil jsem panu ministrovi hlavní pilíře našich výzkumných aktivit, mezi jinými centrum informatiky, centrum přírodních věd a síť AIZEN řešící využití umělé inteligence pro bezpečnou občanskou společnost. Pana ministra jsem požádal o podporu mezinárodních sítí koordinovaných ČVUT a o pomoc při realizaci získávání kvalitních zahraničních studentů a výzkumníků a pro evropskou integraci infrastruktury výzkumu v umělé inteligenci jsem nabídnul schéma podobné CERN, se kterým mám dlouholetou zkušenost,“ uvedl rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.

„S panem ministrem jsme jednali i na téma mezinárodní spolupráce. CIIRC ČVUT již od začátku své existence spolupracuje s excelentními vědeckými institucemi, např. německým DFKI nebo francouzským INRIA a je součástí mezinárodních struktur a sítí  - ELLIS, CLAIRE. Bez efektivní spolupráce se špičkovými ústavy v zahraničí nemůže česká věda naplňovat kritéria excelentního výzkumu světové úrovně. Velmi oceňujeme podporu MZV při získávání a rozšiřování mezinárodních kontaktů,“ říká vědecký ředitel CIIRC ČVUT prof. Vladimír Mařík. 

Ministr Petříček si mimo jiné prohlédl experimentální Testbed pro Průmysl 4.0, první svého druhu v Evropě, který slouží pro vývoj a testování inovativních řešení pokročilé průmyslové výroby, přičemž kombinuje fyzický a virtuální svět. „Pokrok je zkrátka nezastavitelný, řada věcí tu vypadá trochu jako ze sci-fi. Brzy to ale bude zřejmě realita a my na ni, i díky našim vědcům, budeme připraveni,“ řekl ministr Petříček. Výzkumná centra institutu vytvářejí unikátní akademicko-průmyslovou spolupráci, kde se navazují dlouhodobé kontakty mezi akademickými institucemi českými a zahraničními, ale též předními průmyslovými firmami (Airbus, VW, Škoda Auto a.s., Siemens, Lego, Rockwell Automation, Eaton aj.).

Ministerstvo zahraničí chápe vědeckou diplomacii jako důležitou součást své činnosti a považuje ji za efektivní nástroj nejen pro propojování českého výzkumu s mezinárodním děním, ale též za důležitou součást vytváření „brandingu“ ČR, jakožto země směřující do budoucnosti (Czech Republic: Country for the Future), budoucího lídra na poli výzkumu a inovací, a posilování jejího mezinárodního postavení.

Foto: ČVUT CIIRC
Picture

Picture

Picture