Datum zveřejnění: 
21. 11. 2019
Projekt carsharingu Uniqway byl slavnostně spuštěn v říjnu 2018. Od té doby studenti a pedagogové univerzit a vysokých škol najeli přes 200 000 kilometrů.Ve sdílené flotile jsou vozy Škoda Fabia, Scala a Kamiq. Během fungování služby se zaregistrovalo na 2000 uživatelů z celkem 21 univerzit, uživatelé jsou ze 44 zemí.

Uniqway je první čistě univerzitní carsharing v Evropě. Studentský tým Českého vysokého učení technického v Praze, Vysoké školy ekonomické v Praze a České zemědělské univerzity v Praze více než rok po uvedení může dokumentovat úspěšný start: služba má se 17 vozy na 2000 uživatelů. Další rozšíření flotily se v brzké době připravuje. Většinu z celkových 200 000 kilometrů studenti a pedagogové ujeli zejména po Praze, výjimkou však nejsou ani výpůjčky na celý víkend pro jízdy mimo Prahu či dokonce do zahraničí. Vozy Uniqway se tak podívaly například do Německa, do Polska, na Slovensko, do Rakouska nebo Itálie. Nejvíc jízd se začíná ve středu a v pátek. V počtu jízd vede uživatel, který má na kontě 130 zápůjček.

K využívání služby opravňuje platná studentská ISIC karta či některé další identifikační průkazy studentů a pedagogů. Zájemce si musí nechat ověřit údaje na jednom z kontaktních míst, a pak už pomocí aplikace může rezervovat vůz a pomocí karty jej odemkne přes čtečku na předním skle. Auta se vypůjčují a vracejí pouze v zónách vyznačených na mapě v aplikaci. Zóny se přizpůsobují potřebám studentů a jsou situovány hlavně u univerzitních campusů. Ceny začínají na 4,90 Kč za kilometr a 29 Kč za hodinu. Jde tedy o kombinaci platby za čas a vzdálenost. Účtování času je zastropováno 10 hodinami za den. Akční rádius flotily přitom není v rámci EU, resp. Schengenského prostoru nijak omezen.

Studentský tým Uniqway, podporovaný ŠKODA AUTO DigiLabem, čítá v tuto chvíli 40 členů, kteří pocházejí hned ze tří vysokých škol: o technický vývoj služby se starají studenti ČVUT, provoz zajišťuje část z ČZU a marketing, PR a HR zabezpečují studenti VŠE. Studentům se tak nabízí možnost, jak si teoretické znalosti vyzkoušet v praxi.

Foto zdroj: ŠKODA AUTO

Picture