Následně během týdenní dílny v září 2019 připravily dva týmy o šesti členech svá představení doprovázená animací i zvukem představující částicovou fyziku veřejnosti. Vystoupení obou týmů viděli kromě představitelů zapojených institucí také hosté, včetně ředitele projektu CAAS prof. Igora Jexe.
„Líbilo se mi, jak snadno a rychle dokázali lidé v našem týmu vytvořit pěkné animace, které názorně ukáží, čím se částicová fyzika zabývá. Určitě bychom rádi tyto výstupy využili i při dalších akcích, kde s naším oborem seznamujeme širokou veřejnost,“ pochvaluje si projekt Dagmar Bendová, doktorandka z FJFI.
“Spojování technicky a výtvarně zaměřených lidí má v současné době rostoucí potenciál. Takové kreativní spojení přináší inovativní myšlenky a rozšiřuje nejen společenské vědomí, ale ovlivňuje i myšlení ve vědě a technice. Proto existuje i na české univerzitě pracoviště, jako je Institut intermédií, kde se pro taková spojení snažíme vytvořit podmínky,“ vysvětluje Roman Berka, vedoucí IIM.
Částicová fyzika v rámci CAAS tak do jisté míry navazuje na podobné snahy zahraničních kolegů o propojení vědy a umění. Příkladem je Electronic Visualization Laboratory (EVL) na Univerzitě v Chicagu, v Evropě pak rakouská laboratoř FutureLab. Inspirací je i projekt Art at CERN v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN).