Datum zveřejnění: 
27. 8. 2019
Univerzity ze Spojených států nadále vévodí přednímu světovému žebříčku nejlepších vysokých škol ARWU Academic Ranking of World Universities. Do první desítky se kromě osmi amerických univerzit dostaly jako v předchozích letech i dvě britské školy - Cambridgeská univerzita, která obsadila třetí místo, a Oxfordská na sedmém místě. Mezi tisícovkou hodnocených univerzit je i sedm českých vysokých škol, z nichž nejlépe skončila Univerzita Karlova na dělené 201.-300. příčce.

Takzvaný šanghajský žebříček patří mezi nejprestižnější mezinárodní hodnocení vysokých škol. Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science. Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers či počet držitelů Nobelovy ceny spjatých s danou institucí.

Od začátku sestavování před 17 lety se na čele žebříčku ARWU drží americká Harvardova univerzita. V letošním roce za ní následuje Stanfordova univerzita, Cambridgeská univerzita, Massachusettský technologický institut (MIT) a Kalifornská univerzita v Berkeley. Do první padesátky dokázaly z evropských škol proniknout kromě britských ještě univerzity ze Švýcarska, Francie, Dánska, Švédska, Německa a Nizozemska.

Česká republika má v žebříčku tisícovky škol sedm zástupců: Karlova univerzita je na 201.-300. místě, Univerzita Palackého v Olomouci si proti loňsku polepšila o stovku míst a skončila na 501. až 600. pozici, což je její dosud nejlepší umístění. Dělené 601.-700. místo obsadila brněnská Masarykova univerzita, na 701.-800. příčce se pak umístily ČVUT v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická. Na 901.-1000. místě se ještě do žebříčku dostaly Česká zemědělská univerzita v Praze a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.