22. 8. 2019
Unikátní zkušebnu leteckých motorů Fakulty strojní ČVUT na letišti v Hradci Králové, která patří mezi nejmodernější na světě, navštívil dne 20. srpna vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se svým náměstkem pro digitalizaci a inovace Petrem Očkem v doprovodu rektora ČVUT doc. Vojtěcha Petráčka a děkana Fakulty strojní ČVUT prof. Michaela Valáška. Prohlédli si pracoviště, které bylo slavnostně uvedeno do provozu letos v červnu. Nyní se v něm zkouší turbovrtulový motor GE Catalyst. Před dokončením je v Hradci Králové další zkušebna.

Budováním zkušeben ČVUT, které podpořilo MŠMT a MPO, zdokonaluje a posiluje ČR celou tuzemskou infrastrukturu pro výzkum a výukové kompetence v leteckých a kosmických technologiích. Nová vrtulová zkušebna pro turbovrtulové motory v Hradci Králové je navíc unikátní – patří mezi nejmodernější na světě. To je dáno především tím, že horizontálním prouděním vzduchu dokáže simulovat reálné proudění vzduchu na křídle letadla. Její moderní měřicí a řídicí systém má také schopnost odečítat v reálném čase ohromné množství dat z tisíců senzorů umístěných na testovaných motorech. A v budoucnu lze zkušebnu využít i pro zkoušení jiných druhů leteckých motorů.

Celou tiskovou zprávu Ministerstva průmyslu a obchodu najdete zde.

Foto, zdroj: MPO