Datum zveřejnění: 
8. 4. 2019
Studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk Fakulty architektury ČVUT se o víkendu 6. až 7. dubna připojili k celorepublikové akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. Úklidem parku Na Cihelce v Libčicích nad Vltavou zahájili projekt, který povedou až do června, kdy v obci postaví vyhlídkovou věž. Projekt je realizován za podpory Skanska Reality a.s. a rezidenčního projektu Park Cihelka.

Zadáním design-build projektu byla malá stavba pro zábavu a relaxaci v prostoru budoucího rezidenčního parku Na Cihelce. Tak budou v Libčicích nově říkat terasovitým svahům na břehu Vltavy, kde se od konce 19. století těžila hlína pro cihelnu rodiny Fischerů. Právě studentská stavba bude prvním krokem od momentálně zanedbaného místa k budoucímu parku.

Věhlas libčických cihlářů, kteří se kromě výroby cihel specializovali na výstavbu továrenských komínů, kterých v Čechách postavili více než 1000, inspiroval autorku vyhlídkového stožáru Kristýnu Rejskovou. Právě její návrh vybrali k realizaci pedagogové Dalibor Hlaváček a Martin Čeněk, zástupci společnosti Skanska Reality a místostarosta Libčic Vít Penížek z celkem 9 studentských konceptů. Stožár bude umístěn na vyvýšeném místě v srdci parku, svým tvarem bude komunikovat s libčickými komíny a konstrukcí bude odkazovat k cihlářské historii místa. Na stožár bude možné vystoupat po točitém schodišti a bude na něm umístěna vlajka města.

Stavba do Libčic je po útulnách pro Krkonošský národní park, které studenti Ústavu navrhování II dokončili letos v zimě, dalším z řady design-build projektů, které umožňují absolvovat během jednoho semestru celý proces vzniku stavby od návrhu po její realizaci. Zkušenosti získávají budoucí architekti díky podpoře „investorů“, jako je Správa KRNAP, MČ Praha 6 nebo společnost Skanska Reality, ale také prostřednictvím konzultací s ostatními profesemi, řemeslníky a dodavateli.

Cenná je spolupráce v rámci ČVUT, statiku projektu do Libčic řeší studenti s Františkem Denkem z katedry mechaniky Fakulty stavební. Odborné znalosti ohledně dřevěných konstrukcí a výstavby jim předává Jaromír Jiruška z Dřevostavby Biskup. Do projektu se podařilo také zapojit studenty grafického designu ze soukromé vyšší odborné školy vizuální komunikace Scholastika, kteří pod vedením Matěje Činčery a Jana Klosse vytvoří vizuální styl pro závěrečnou výstavu a publikaci.

Momentálně studenti dokončují projektovou dokumentaci a začínají jednat s dodavateli, stavět začnou v Libčicích po Velikonocích. Projekt je možné sledovat prostřednictvím Instagramu a webových stránek www.libovelibcice.cz. Projekt k realizaci byl vybírán z celkem 9 návrhů, mezi nimiž nakonec zvítězil projekt Stožár, autorky Kristýny Rejskové. Na vyvýšeném místě v srdci parku ční bod - stožár - rozhledna, odevšad viditelná. Svým tvarem rozmlouvá s libčickými komíny, svou konstrukcí se odkazuje k cihlářské historii.