29. 11. 2018
Dne 25. listopadu byly předány ocenění dalšího ročníku soutěže Česká hlava. Projekt CBFEM Navrhování spojů ocelových konstrukcí metodou konečných prvků s komponentami brněnské společnosti IDEA StatiCa s.r.o., získal cenu Česká hlava Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Industrie. Metoda spojuje výhody diskrétního modelování s tradičním inženýrským řešením ověřeným praxí. Byla připravena v rámci společného projektu TAČR TA03010680 univerzit ČVUT v Praze, VUT v Brně a IDEA StatiCa v letech 2013 až 2015. Z Fakulty stavební ČVUT v Praze na projektu pracoval prof. František Wald, který za teoretické poznatky získal evropskou cenu 2018 Charles Massonnet Award.

Modelování pomocí CBFEM využívá přes 2000 uživatelů v sedmdesáti zemích. Metoda ověřuje návrh konstrukčních detailů, které byly dosud řešeny jen intuitivně. Spoj je modelován skořepinovými rovinnými prvky. Komponenty, jako jsou svary, šrouby a kotevní šrouby, se uvažují pokročilými analytickými modely.