
Úkolem soutěže bylo vyvinout “social bota”, tedy umělou inteligenci schopnou vést zábavnou, plynulou a přirozenou konverzaci s člověkem na všemožná populární témata přes zařízení Amazon Echo. Český tým byl letos schopný zpracovat výjimečně velké množství témat ze všech soutěžících botů. Vývoj bota probíhal téměř rok, od prosince minulého roku až do poloviny listopadu 2018 a během soutěže s ním samotní uživatelé produktů Amazon vedly na stovky tisíc konverzací. Na vývoj bota získaly soutěžící týmy výzkumný grant v hodnotě 250 000 dolarů spolu s některými technologiemi od Amazonu (zařízení s Alexou nebo přístup k AWS). S finálovými boty mohou uživatelé mluvit i nyní pomocí příkazu “Alexa, let’s chat”.
Prestižní soutěže o nejlepší umělou inteligenci se letos účastnilo 8 týmu z nejprestižnějších univerzit světa, vybraných z více než stovky přihlášených institucí, a sestávala z několika kol. V semifinále, které probíhalo od 2. července do 15. srpna, hodnotili anonymně všechny soutěžící boty sami uživatelé Amazon Alexy pomocí škály 1 až 5 hvězdiček. Do finále poté postoupili dva nejlepší socialboti dle uživatelského hodnocení a jeden na divokou kartu. Alquist přitom, stejně jako loni, postupoval z prvního místa.
Soutěž The Alexa Prize má za cíl zlepšit konverzační technologie Amazon Alexy, tedy umělé inteligence nabízené v různých produktech (například Amazon Echo). Amazon letos v soutěži rozdělil 3,5 milionů dolarů. Vývoj bota Alquist probíhá v rámci studentského inkubátoru eClub Prague.