26. 11. 2018
Dne 25. listopadu byli během slavnostního galavečera vyhlášeni vítězové dalšího ročníku soutěže Česká hlava. Dvě ceny v kategoriích technické a přírodní vědy byly uděleny za práce studentů doktorského studia. V první zmíněné uspěl Lukáš Neumann z Fakulty elektrotechnické ČVUT, který jako první vymyslel metodu kombinující strojové učení a nový algoritmus pro vyhledávání písmen nezávisle na jejich orientaci či velikosti.

"To, že je to práce výjimečná i z mezinárodního hlediska, dokresluje, že licenci si koupila firma Samsung a máme to v našich mobilech," řekl předseda organizačního výboru České hlavy Václav Marek. Lukáš Neumann v současnosti pracuje na Oxfordské univerzitě na výzkumu algoritmů umělé inteligence pro samořiditelná auta.

Ceny Česká hlava se letos udělovaly posedmnácté, laureáti získali částku téměř 1,5 milionu korun. Porota je složená ze zástupců Akademie věd ČR, podnikatelů i vysokých škol, neoceňuje citační indexy a jiná pomocná kritéria, ale konkrétní vědecký projekt.

Ukázky práce Lukáše Naumanna najdete zde.

Zdroj: Česká hlava