27. 9. 2018
Doc. Lukáš Ferkl, ředitel Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, se v zastoupení rektora ČVUT doc. Vojtěcha Petráčka zúčastnil mise Svazu průmyslu a dopravy do Spojených arabských emirátů. Ta byla součástí zahraniční cesty předsedy PSP ČR Radka Vondráčka.

Kromě návštěvy hospodářských komor v Abu Dhabi a Dubaji, Zayed Univerzity či diskuse s českými podnikateli ve Spojených arabských emirátech bylo na programu také setkání na staveništi pro Expo 2020 v Dubaji a ladění technickým detailů ohledně systému S.A.W.E.R.

Ten umožňuje vyrábět vodu ze vzduchu s využitím solární energie a dokáže kultivovat poušť pomocí podpovrchových kultur. Na jeho vývoji se podílí Univerzitní centrum energeticky efektivních budov a Fakulta strojní ČVUT s Akademií věd ČR.