30. 9. 2016
Vědci z Fakulty strojní ČVUT vyvinuli náhradu hlasivek. Ta by mohla pomoci tisícům lidí bez hlasu nebo nemocným rakovinou hrtanu. Vedoucí projektu prof. Tomáš Vampola byl 27. září odměněn Cenou předsedy Grantové agentury České republiky.

Náhrada hlasivek vychází z reálné konfigurace lidského hrtanu. Odborníci navrhli konstrukci, která umožňuje ladění hlasivky podle definovaných požadavků a jsou schopni vytvořit individuální hlasivkovou náhradu.

Řešitelský tým se skládal z vědců Fakulty strojní ČVUT, Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd České republiky, Ústavu termomechaniky Akademie věd České republiky a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

O zařízení informoval Český rozhlas, servery tyden.cz, ozdravotnictvi.czlidovky.cz, Novinky.cz, iHNed.cz, Sciencemag.cz, Denik.cz, Česká tisková kancelář nebo Česká televize