Datum zveřejnění: 
Friday, 1. July 2022, 09.35
Datum stažení: 
Sunday, 30. June 2030, 09.35
Obsah: 

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) získalo finanční prostředky z programu Národního plánu obnovy (konkrétně z komponenty 3.2.1) na realizaci ambiciózního projektu s názvem "Transformace formy a obsahu vysokoškolského vzdělávání na ČVUT". Tento projekt cílí na modernizaci a inovaci výuky, aby odpovídala současným výzvám a potřebám společnosti. Jedním z cílů je připravit studenty ČVUT na trh práce, který se rychle mění a vyžaduje nové dovednosti a kompetence. Dalším cílem je např. přizpůsobení výuky době po covidu, tzn. zajištění možnosti online výuky a s tím spojený nákup potřebného vybavení a zajištění interních metodických pokynů.   

Projekt se zaměřuje na zlepšení kvality a efektivity vysokoškolského vzdělávání. Hlavním cílem projektu je inovovat obsah a formu vzdělávání na ČVUT, aby lépe odpovídaly potřebám moderního světa.  

Projekt je realizován od 1. 1. 2022 do 30. 6. 2024 a jeho celkový rozpočet je 253.736.017 Kč. 

Projekt je dle tematického zaměření vnitřně členěn do 3 cílů A, B a C, které se dále člení na dílčí cíle. V cíli A (Transformace formy a obsahu vysokoškolského vzdělávání) se budou realizovat investice v oblasti informačních systémů a technologií, zejména na pořízení hardwarového a softwarového vybavení a další (např. audiovizuální) techniky, a na posílení výpočetní kapacity nezbytné pro zajištění digitálních forem výuky (distanční, online i hybridní, tzn. “blended” výuka) a administrativních úkonů spojených se studijní agendou (konkrétně se jedná o datové úložiště a spisovou službu). Budou se specificky upravovat učebny a laboratoře, aby splňovaly kritéria pro výuku v 21. stolení a vzniknou metodické materiály a školení pro akademické pracovníky a studenty, kteří chtějí využívat digitální formy výuky. Dále budou vytvořeny zcela nové profesně zaměřené studijní programy (“Digitální řízení staveb” a “7 profesně zaměřených magisterských učitelských studijních programů pro střední školy” na Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT). Pro stávající profesně zaměřené SP “Kvantové technologie” na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské a SP “Scénické technologie” na Fakultě stavební bude pořízeno potřebné vybavení. V rámci projektu bude dále vytvořeno 7 kurzů zaměřených na rozšiřování dovedností (upskilling) či rekvalifikace (reskilling), popř. v režimu mikrocertifikátů. Konkrétně se jedná o tyto kurzy: kurz celoživotního vzdělávání (CŽV) na Fakultě architektury s názvem “Development - udržitelný rozvoj vystavěného prostředí”; kurz CŽV s názvem “Osoba odpovědná za dodržování právních předpisů podle nařízení EU 2017/745 (MDR) a její role ve firmách“ na Fakultě biomedicínského inženýrství; dva kurzy na Fakultě dopravní s názvem “Kurz dopravní telematiky a městského inženýrství” a Kurz využití moderních měřických metod a technologií v oblasti bezpečnosti dopravy”; kurz “Progresivní technologie v informatice a jejich využití” na Fakultě informatiky; kurz “Green Deal (Elektromobilita a vodíkové technologie“ na Fakultě strojní a kurz “Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy” na Fakultě stavební.  

V rámci cíle B budou vytvořeny tři nové studijní programy v progresivních oborech. Bude se jednat o program “Kvantová informatika” s výrazným podílem informatiky vznikající díky spolupráci několika fakult ČVUT (Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská; Fakulta informatiky, Fakulta elektrotechnická, Fakulta strojní), dále vznikne anglicky vyučovaný výzkumně orientovaný magisterský program se zaměřením na umělou inteligenci s názvem "Prague AI Master”, na kterém se podílí Fakulta elektrotechnická a Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). Třetím je bakalářský studijní program “Udržitelná mobilita” vznikající ve spolupráci Fakulty strojní ČVUT a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Kromě toho, že absolventi tohoto programu budou vybaveni znalostmi z oblasti strojního inženýrství a zároveň z chemického inženýrství a energetiky, předpokládá se rovněž realizace laboratoře vodíkových pohonů na FS ČVUT. 

Specifický cíl C se nazývá “společné projekty” a ČVUT v něm spolupracuje se všemi ostatními 25 veřejnými vysokými školami České republiky. Tento cíl se rovněž vnitřně dělí na 3 dílčí cíle, a to C1 (Zlepšení prostupnosti vzdělání na úrovni vysokých škol pomocí mikrocertifikátů (micro-credentials); C2 (Bezpečnost distančních forem výuky) a C3 (Digitalizace činností přímo souvisejících se zajištěním vzdělávací činnosti a administrativních úkonů spojených se studijní agendou).  

Na tomto projektu participují všechny součásti ČVUT a projekt je administrativně řízen Odborem strukturálních fondů ČVUT, který zajišťuje metodickou podporu, koordinaci a monitorování projektu.  

Projekt "Transformace formy a obsahu vysokoškolského vzdělávání na ČVUT" představuje významný krok směrem k modernizaci vzdělávání v České republice a je příkladem, jak mohou vysoké školy reagovat na měnící se požadavky společnosti a trhu práce a na nečekané události v podobě pandemií a přechodu na online výuku. 

Název projektu: Transformace formy a obsahu vysokoškolského vzdělávání na ČVUT 

Číslo projektu: NPO_ČVUT_MSMT-16597/2022