Datum zveřejnění: 
Friday, 10. June 2022, 12.41
Datum stažení: 
Thursday, 28. July 2022, 12.41
Obsah: 

Technologická agentura České republiky vyhlásila dne 1. června 2022 pátou veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací THÉTA. Hlásit se je možné do 27. července 2022.

Hlavním cílem programu THÉTA je přispět k naplnění vize transformace a modernizace energetického sektoru v souladu se schválenými strategickými materiály. Tohoto cíle bude dosaženo prostřednictvím podpory projektů výzkumu, vývoje a inovací v oblasti energetiky, které jsou zaměřené na zkvalitnění řízení v odvětví energetiky ze strany veřejné správy, nové technologie a systémové prvky s vysokým potenciálem pro rychlé uplatnění v praxi a také dlouhodobé technologické perspektivy. Uchazečem o podporu může být výzkumná organizace či podnik.

Veřejná soutěž je vyhlášena ve dvou podprogramech (dále jen “PP”). V příloze č. 2 - Specifikace jednotlivých podprogramů naleznete rozdíly mezi jednotlivými PP.

  • Podprogram 1 – Výzkum ve veřejném zájmu

V tomto podprogramu se očekávají návrhy projektů, které budou vycházet z potřeb veřejné správy v oblasti energetiky a nabídnou takové výstupy/výsledky, které bude veřejná správa využívat zejména při tvorbě metodik, strategických a koncepčních dokumentů, regulačních rámců apod. Jedná se zejména o podporu výzkumu a vývoje v oblasti spolehlivosti a technologického rozvoje jaderných zařízení, energetické regulace a v dalších relevantních oblastech. U návrhů projektů podprogramu 1 je vyžadována role aplikačního garanta (organizační složka státu nebo územně samosprávný celek), se kterým je potřeba návrh projektu konzultovat a připravovat. Maximální výše podpory na jeden projekt v PP1 je 10 mil. Kč. Maximální intenzita podpory na 1 projekt je 90 %.

  • Podprogram 2 – Strategické energetické technologie

Tento podprogram je zaměřen na podporu v oblasti energetických technologií a systémových prvků s vysokým potenciálem pro rychlé uplatnění v nových produktech, výrobních postupech a službách. Návrhy projektů patřící do podprogramu 2 musí vykazovat dostatečně promyšlený aplikační potenciál, a to včetně budoucí komercializace. Zásadní je zapojení podniků, které musí v návrhu projektu dostatečně popsat plán na uplatnění výstupů/výsledků v praxi. Uplatnění v praxi se předpokládá typicky do tří let od ukončení řešení projektu. Výzkum je tedy již v pokročilejší fázi. Maximální výše podpory na jeden projekt v PP2 není stanovena. Maximální intenzita podpory na 1 projekt je 60 %.

Soutěžní lhůta začíná 2. června 2022 a končí 27. července 2022.

Podrobné informace nezbytné pro zpracování a podání návrhu projektu, včetně informací o způsobu a kritériích hodnocení jsou obsaženy v zadávací dokumentaci a dalších dokumentech spojených s vyhlášením. Nápovědy k vyplňování návrhu projektu jsou umístěny přímo v informačním systému ISTA. Pro nové uchazeče jsme připravili videonávod, jak založit účet v informačním systému ISTA. V případě nejasností se podívejte do často kladených dotazů (databáze znalostí na Helpdesku), pokud odpověď nenaleznete, můžete položit dotaz prostřednictvím Helpdesku. Můžete se obrátit také na regionální zástupce TA ČR.

Kategorie: