Mikrocertifikáty představují inovativní způsob, jakým lze prokazovat a uznávat dovednosti získané prostřednictvím kratších úseků učení. Tento koncept se stal aktuálním zejména díky doporučení Rady EU z června 2022, které vyzývá členské státy k využívání mikrocertifikátů jako nástroje pro podporu celoživotního učení a zaměstnatelnosti. Mikrocertifikáty jsou záznamy výsledků učení, které účastník vzdělávání získal po absolvování krátkého úseku učení, například školení nebo kurzu. Tyto výsledky jsou posuzovány na základě transparentních a jasně definovaných kritérií. Mikrocertifikáty mohou existovat samostatně nebo být seskupovány do větších celků, což umožňuje postupné získávání celé kvalifikace. Zavedení mikrocertifikátů do legislativy České republiky představuje významný krok směrem k modernizaci vzdělávacího systému a zvýšení zaměstnatelnosti jednotlivců. Díky podpoře NPO a dalších klíčových aktérů se mikrocertifikáty stávají důležitým nástrojem pro celoživotní učení.
České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) se připojilo k modernímu trendu vzdělávání a začalo nabízet první mikrocertifikáty. V rámci projektu Transformace formy a obsahu vysokoškolského vzdělávání na ČVUT, financovaného z prostředků Národního plánu obnovy vzniklo těchto 7 kurzů zakončených mikrocertifikátem:
- Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy (FSv)
- Development nemovitostí – Budova (FA)
- Development nemovitostí – Lokalita (FA)
- Dopravní telematika a městské inženýrství (FD)
- Využití moderních měřických metod a technologií v oblasti bezpečnosti dopravy (FD)
- Progresivní technologie v informatice (FIT)
- Osoba odpovědná za dodržování právních předpisů podle nařízení EU 2017/745 (MDR) a její role ve firmách (FBMI)
Velmi úspěšný kurz „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ pořádala fakulta stavební. Cílem je upskilling odborníků, tedy zvyšování kvalifikace v nových profesích v procesu návrhu, realizace a provozu budov. Kurz je zaměřen na problematiku vytápění, větrání a klimatizace budov, zdravotně-technické instalace, měření a regulaci technologických zařízení budov z hlediska energetické náročnosti, kvality prostředí a provoz. Celkem se jedná o 92 hodin prezenční výuky a konzultací a 20 hodin samostudia. Kurz probíhal prezenční blokovou výukou ve formě přednášek, workshopů, konzultací, praktické výuky v laboratoři a samostudia. První kolo kurzu se uskutečnilo v termínu 12. 10. 2023 – 14. 1. 2024 a úspěšně ho zakončilo 27 absolventů. Od října 2024 se koná již druhé kolo tohoto kurzu a zapsáno je 45 účastníků.
Dalšími nově vzniklými mikrocertifikátovými kurzy byly volně navazující „Development nemovitostí – Budova“ a „Development nemovitostí – Lokalita“, které vypsala fakulta architektury.
„Budova“ se zaměřuje na získání dovedností z oblasti developmentu a jejich aplikaci skrze projekt zpracovávaný ve skupině. Cílem kurzu je naučit frekventanty kurzu vypracovat investorský projekt stavby, u které jsou známé zadání a přesné parametry, a to včetně jeho základních architektonicko-urbanistických, ekonomických, legislativních, technických a společensko-kulturních souvislostech. Po absolvování budou účastníci schopni naplánovat a realizovat rozvoj jednoho středně velkého objektu. Přímá výuka je stanovena na 80 hodin. Práce v týmu na zadaném projektu developmentu budovy má časovou dotaci 120 hodin a pro práci na projektu a pro samostudium je plánováno 40 hodin. Kurz proběhl v termínu 16.10.2023 – 13.1.2024 a zakončilo ho 11 absolventů. Již nyní se kurz opakuje a zapsáno na něj je 25 zájemců.
„Lokalita“ se zaměřuje na získání dovedností z oblasti developmentu a jejich aplikaci skrze projekt zpracovávaný ve skupině. Cílem je naučit frekventanty kurzu naplánovat rozvoj lokality (bloku/areálu) s různými funkcemi, kde jsou budovy spojené veřejnou infrastrukturou. Hodinová dotace je stejná jako pro kurz „Budova“. Kurz se konal 23.2.2024 – 18.5.2024 a absolvovalo ho 5 uchazečů. Opakování kurzu se bude konat začátkem roku 2025 a již teď je registrováno 10 zájemců.
Pod fakultou dopravní vznikl mikrocertifikátový kurz „Dopravní telematika a městské inženýrství“. Cílem je rozšířit znalosti účastníků kurzu v oblastech aktuálních trendů technologií a postupů v oblasti dopravně-telematických systémů a městského inženýrství. Kurz je zaměřen na celoživotní cyklus dopravně-telematických systémů, tedy od jejich plánování a návrhu, přes implementaci a realizaci, až po provoz a údržbu, včetně hodnocení dosahovaných přínosů takových systémů. Pilotní kurz byl vypsán v termínu 23. – 24.10.2023 v prezenční formě s 16hodinovou dotací a mikrocertifikát získalo 17 absolventů. Pro velký úspěch kurz získal větší hodinovou dotaci a uskuteční se v kombinované formě. Celkový rozsah kurzu bude 90 hodin, v nichž je obsažena prezenční výuka a samostudium s možností on-line konzultací. Vypsán je na březen 2025 a zájemci se již hlásí.
Druhý kurz fakulty dopravní je „Využití moderních měřických metod a technologií v oblasti bezpečnosti dopravy“. Je zaměřený na oblast praktického využití moderních metod a technologií pro ohledání místa dopravní nehody se záměrem zvýšit efektivitu a kvalitu ohledání směrem k podkladům pro následné dokazování. Cílí na rozšíření dovedností (upskilling) účastníků a je určen pro zájemce z řad PČR, znalce z oboru doprava, strojírenství a ekonomika a techniky likvidace pojistných událostí aj. Výuka začínala 18.1.2024 a končila 30.4.2024. Kurz probíhal v kombinované formě s rozsahem 90 hodin: z toho tvoří 25 hodin prezenční výuka s převahou praktické výuky v terénu a 65 hodin samostudium s možností on-line konzultací. Na kurz se přihlásilo a úspěšně jej zakončilo 24 účastníků.
Fakulta informačních technologií vypsala program „Progresivní technologie v informatice“. První část programu je "Progresivní technologie v informatice I". Tato část je určena pro mírně pokročilé zájemce o moderní informační technologie z řad široké veřejnosti bez ohledu na formální vzdělání či věk. Účastníci se seznámí s novinkami a trendy z oborů, jakými jsou operační systémy a virtualizace, síťové technologie a počítačová bezpečnost či umělá inteligence. Kurz je prezenční s časovou dotací 24 hodin. Celkem 12 vyučovacích bloků proběhlo v termínu 11.10.2023 – 10.1.2024 a absolvovalo ho 8 uchazečů. Kurz úspěšně pokračuje, jeho opakování bylo vypsáno v ZS 2024.
Na tuto tematiku navazuje druhá část programu „Progresivní technologie v informatice II“, která je pokročilejší a orientována více do hloubky a na praxi. Tento kurz proběhl v dalším semestru. Účastníci se seznámili s novinkami a trendy z oborů, jakými jsou operační systémy a virtualizace, síťové technologie, počítačová bezpečnost, vestavné systémy či základy umělé inteligence a robotiky. Tato část volně navazuje na první část kurzu Progresivní technologie v informatice I. Nicméně absolvování první části není podmínkou účasti na tomto kurzu a témata jsou srozumitelná pro všechny zájemce, kteří se v problematice alespoň trochu orientují nebo se o ni alespoň zajímají. Kurz je též prezenční se stejnou hodinovou dotací 24 hodin a poprvé probíhal od 6.3.2024 do 2.5.2024. Úspěšně kurz zakončilo 12 zájemců. Pro zisk mikrocertifikátu je nutné úspěšně absolvovat obě části kurzu. Jedná se o první příklad tzv. kombinovaného certifikátu, který se skládá z několika nezávislých kurzů.
Posledním mikrocertifikátovými kurzem vzniklým za přispění NPO je „Osoba odpovědná za dodržování právních předpisů podle nařízení EU 2017/745 (MDR) a její role ve firmách“ pod fakultou biomedicínského inženýrství. Cyklus přednášek je věnovaný osobám odpovědným za dodržování právních předpisů MDR a jejím rolím ve firmách a základní orientaci v problematice posuzování shody zdravotnických prostředků podle požadavků nařízení EU 2017/745 u výrobců a zplnomocněných zástupců zdravotnických prostředků. Kurz je prezenční s dotací 36 hodin. Začátek výuky byl 3.6.2024 a konec 28.6.2024 a přihlásilo se na něj 13 uchazečů.
Zavedení mikrocertifikátů na ČVUT představuje významný krok směrem k flexibilnějšímu a na trh práce reagujícímu vzdělávacímu systému, který podporuje celoživotní učení a profesní rozvoj. Metodickou a administrativní podporu při zavádění mikrocertifikátů do praxe na ČVUT poskytuje v roce 2023 vzniklé Centrum CŽV na ČVUT. Příkladem další činnosti přímo vyplývajícího z aktivit NPO je nabízení kurzů zakončených mikrocertifikátem v rámci nabídek Portálu kurzů Úřadu práce ČR. Velký zájem o tyto kurzy ukazuje správný směr v dalších vzdělávání profesních seniorů a dalších zájemců o rekvalifikaci příp. zvyšování své kvalifikace.
Více o projektu Transformace formy a obsahu vysokoškolského vzdělávání na ČVUT (reg. č. NPO_ČVUT_MSMT-16597/2022) je zde.