Datum zveřejnění: 
19. 11. 2021
Výjimečný celovečerní dokument „Budiž voda!“ mapuje vznik českého vynálezu, který má při téměř nulových nákladech získat i na nejsušších místech planety pitnou vodu a zakládat oázy v pouštích. Film, který produkuje společnost Bio Illusion, má premiéru 23. 11. 2021 a přijde do českých kin 25. 11. 2021.

Sběrný dokument o českém vynálezu s názvem S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resource) popisuje události, které ovlivňují, mění a determinují českou účast na výstavě EXPO 2020. Film o dvouleté bitvě s okolnostmi představuje sedm odvážných českých vědců, kteří si vzali do hlavy, že vyrobí přístroj, jenž dokáže jako jediný získat vodu i z vyprahlého pouštního vzduchu. Výzkum a vývoj zařízení prováděli vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a z Ústavu techniky prostředí, Fakulty strojní ČVUT v Praze.

Snímek mapuje sestavení S.A.W.E.R.u, jeho testování v laboratořích v Buštěhradě a posléze i v pouštních podmínkách Spojených arabských emirátů. Je zasazen do širších souvislostí problému s nedostatkem vody v mnoha oblastech světa. Český vynález získává ze suchého pouštního vzduchu vodu, kterou lze použít nejen k zavlažování rostlin pro produkci potravin, ale hlavně i jako vodu pitnou pro lidi i hospodářská zvířata. Jediné, co přitom S.A.W.E.R. k výrobě vody potřebuje je sluneční energie a vzduch.

PROTAGONISTÉ

Mgr. Jiří František Potužník – generální komisař české účasti na EXPO 2020 v Dubaji

Doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Doc. Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D.

doc. RNDr. Miroslav Vosátka

Ing. arch. Jan Tůma

Ing. arch. MgA. Jindřich Ráftl

ŠTÁB

Karel Žalud – režie

Prokop Souček – kamera

Ivan Horák – zvuk

Trailer k filmu najdete zde.

Plakát najdete zde

Foto, zdroj: Česká televize

Picture

Picture

Picture

Picture

Picture