Datum zveřejnění: 
9. 9. 2021
V rámci oslav Světového dne dárců kostní dřeně se uskuteční v sobotu 18. září od 9.00 do 18.00 hodin u Vzdělávacího centra Zoo Praha nábor do registru dárců kostní dřeně. V rámci návštěvy zahrady tak budete mít příležitost spojit příjemné s užitečným a svým dobrým skutkem zvýšit pravděpodobnost, že pacient svého dárce nakonec skutečně najde.

Důvodem této akce je stále aktuální nedostatek nových dárců, který zapříčinila pandemie a následný lockdown. Součástí registrace nebude žádný zdravotnický úkon. Pouze se prokážete občanským průkazem a kartičkou zdravotní pojišťovny a poté následuje jen odběr vzorku, který se provádí stěrem z dutiny ústní.

Podmínkou pro přihlášení je věk od 18 do 35 let, dále dobrý zdravotní stav, trvalé neužívání žádných léků (nepočítá se antikoncepce a léky na sezonní alergie) a váha více než 50 kilogramů. Zájemce musí být taktéž registrován u jakékoli české zdravotní pojišťovny.

Zápis jednoho dobrovolníka do registru zabere zhruba 15 minut. Na místě bude akreditovaný personál, který předá odebrané vzorky s údaji do laboratoře a následně do databáze Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). Detailní informace jsou k dispozici zde

Podle dostupných informací podstoupí každý rok v Česku zhruba 270 lidí transplantaci kostní dřeně. Z toho jen 70 dárců se najde v rámci rodiny. Zbývajících 200 nemocných je tedy odkázáno na vhodného dárce z databáze ČNRDD. Z celkového počtu pacientů s poruchou krvetvorby však každý čtvrtý nemocný svého dárce vůbec nenajde. V loňském roce kvůli omezením spojeným s pandemií, bohužel, počet nově zaregistrovaných klesl na polovinu, když se jich přihlásilo pouze 5 275. 

Letáček k akci najdete zde

Foto, zdroj: Český národní registr dárců dřeně

Kontakní osoba: Hana Snohová