Datum zveřejnění: 
13. 11. 2020
Jednu z největších vědecko-populárních akcí nejen v České republice, ale i v Evropě, můžete letos sledovat z pohodlí svých domovů on-line formou, a to v pátek 27. listopadu od 17.00 hodin. Během jednoho večera se tak zvládnete podívat do několika institucí, jako jsou vysoké školy, hvězdárny, science centra, sídlící v Praze, ale i Ostravě, Brně, Olomouci, Pardubicích a na dalších zajímavých místech v ČR. Se svým programem se k akci připojuje také ČVUT v Praze.

Letošní téma Noci vědců „Člověk a robot“ vzdává hold Karlu Čapkovi, který před 100 lety použil slovo robot ve své hře R.U.R. Od té doby si tento český výraz osvojil celý svět. Program Noci vědců vám proto nabídne pohled na nejnovější technologie s důrazem na oblast robotiky.

ČVUT se zapojuje aktivně do programu prostřednictvím svých fakult a dalších součástí. Podíváte se tak do unikátních prostor a laboratoří Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, na Fakultu stavební, Fakultu strojní, Fakultu elektrotechnickou, Fakultu informačních technologií, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, Fakultu dopravní, Fakultu biomedicínského inženýrství a Masarykův ústav vyšších studií.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky vás pomocí 3D prohlídky přenese do svého Testbedu pro Průmysl 4.0. Jeho účelem je poskytnout platformu pro experimenty a ověřování výzkumných výsledků týkajících se pokroku v Průmyslu 4.0, jako je například přechod na samoorganizující se výrobu.

I letos myslíme i nejmladší účastníky Noci vědců, kteří si budou moci zacvičit s roboty z Fakulty informačních technologií. Roboti pro vás mají na konci svého programu připravené překvapení, tak určitě vydržte až do konce.

Masarykův ústav vyšších studií připravuje on-line přednášku s názvem "Nové technologie a proměny společnosti", ve které se dozvíte, jak stále novější pokroky v technologických řešeních ovlivňují naše životy nejen na pracovní, ale i soukromé úrovni.

Letos poprvé bude část programu Noci vědců dostupná v on-line režimu po delší dobu, a to až do konce roku 2020.

Sledujte stránku akce: www.noc-vedcu.cz

Kontaktní osoba: Jan Škvařil