Datum zveřejnění: 
21. 5. 2020
Národní technické muzeum se v úterý 19. května otevřelo pro veřejnost. Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve do muzea na prohlídku 9 expozic a 6 výstav za mimořádné zlevněné vstupné. Ve vstupním sále návštěvníky uvítá výstava, která je poděkováním českým technikům za jejich reakci na koronavirovou krizi. Představeny jsou zde ventilátor, masky, respirátory a další ochranné pomůcky, které vyvinuly týmy vědců a techniků na ČVUT v Praze a Technické univerzitě v Liberci a které zachraňují životy u nás i ve světě. Výstava potrvá do 30. září 2020.

Výstava je poděkováním Národního technického muzea českým technikům za jejich snahu pomoci v době koronavirové pandemie. Na ČVUT se do tohoto úsilí zapojilo několik týmů na různých fakultách a součástech. V NTM mají návštěvníci možnost vidět prototyp plicního ventilátoru CoroVent, který byl realizován na základě výzkumu profesora Karla Roubíka na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT a který nyní vyrábí česká firma MICO v Třebíči.

Prohlédnout si je možné celoobličejovou masku, která byla sestavena z potápěčské masky, která vznikla ve spolupráci se skupinou COVID19CZ. ČVUT projekt podpořilo a poskytlo odborné zázemí. Vyrobilo se celkem 30 000 masek. Dále můžete vidět i ochrannou polomasku CIIRC RP95, kterou během týdne vyvinuli na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Masky se vyrábí i v zahraničí, data k tisku této ochranné pomůcky si již stáhly desítky organizací z mnoha zemí světa. Maska se v rekordním čase dostala i do sériové výroby formou vstřikování plastů.

Více informací najdete zde

Foto: Národní technické muzeum 

Kontaktní osoba: Jana Dobisíková