Aktuálně

Letošní studentská formule týmu z Fakulty strojní ČVUT v Praze je v pořadí již třináctá. Každým rokem předvádí studenti nový vůz na několika soutěžích. Nejde jen o závodění na čas. Přísná komise odborníků hodnotí mnoho technických i ekonomických hledisek a nechybí silná mezinárodní konkurence. O tomto víkendu můžete držet palce, protože je čeká start na závodě Formula Student Czech Republic.
Ve dnech 20. září až 1. října 2021 pořádá Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT workshop EuCAPT Astroneutrino Theory. Akce je součástí aktivity Evropského konsorcia pro astročásticovou teorii (EuCAPT), jehož cílem je spojit evropské společenství teoretických astročásticových fyziků a kosmologů.
Uchazeči, kteří nestihli podat včas přihlášky do řádného přijímacího řízení, mají stále ještě šanci studovat v nadcházejícím akademickém roce 2021/2022 na těchto šesti fakultách a Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT v Praze.
Skupina Multirobotických systémů z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vedená doc. Martinem Saskou pořádá 12. srpna 2021 workshop v rámci projektu Dronument, který se zaměří na autonomní inspekci a dokumentaci historických objektů bezpilotními helikoptérami. Vývoj systému Dronument řeší skupina ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, konkrétně jeho odborným pracovištěm v Olomouci.
Kutíte, bastlíte, pájíte? Anebo tisknete na 3D tiskárně? Experimentujete s molekulární gastronomií, zahrádkařením anebo hledáte nové využití textilu či papírových kartonů? Pak je Festival Maker Faire Prague 2021 ideální příležitostí, abyste předvedli, co umíte a načerpali novou inspiraci od svých kolegů. Uskuteční se o víkendu 11. a 12. září na Výstavišti Praha v Holešovicích. Uzávěrka pro registraci je již 31. července a pro nekomerční projekty je účast zdarma.

Stalo se

Prof. RNDr. Pavel Exner, DrSc., je mezinárodně uznávaným teoretikem a specialistou v oblasti matematické fyziky. V současné době působí na Katedře fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Za svůj přínos k rozvoji matematických metod používaných v kvantové fyzice, byl v červenci 2021 jmenován zahraničním členem Národní akademie věd Ukrajiny.
Tři obří historické vodíkové kompresory z roku 1911 a jeden menší stroj z roku 1957 sloužily ke stlačování vodíku pro ztužování rostlinných olejů na margarín v bývalých Schichtových závodech, dnešní Setuze v Ústí nad Labem. Tento týden začaly tyto evropsky unikátní památky stěhovat do svého depozitáře ve čtvrti Klíše ústečtí muzejníci a v budoucnosti si je bude moci prohlédnout i veřejnost. Na záchraně historické technologie se podílí také odborníci z Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) se představila v osmém ročníku soutěže Zelená střecha roku, v němž získala čestné uznání za výzkum pro společnost Metrostav.
Krkonoše mají nový informační kiosek. Objekt, jehož organický tvar připomíná oblíbený cukrářský pamlsek, navrhli a postavili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. Piškot je mobilní, v zimě jej Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zazimuje v údolí a na léto instaluje podle aktuálních potřeb. Od začátku letních prázdnin stojí na Zlatém návrší.
Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze (FBMI) se bude ve spolupráci s Ústavem hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) ve svých superčistých prostorách aktivně podílet na výrobě imunoterapeutických léčivých přípravků a na přípravě budoucích odborníků, z řad studentů z FBMI, se znalostmi náročných farmaceutických výrobních procesů.