Aktuálně

Listopadové promluvy zahraničních architektů, urbanistů a krajinářských architektů na Fakultě architektury ČVUT se budou věnovat proměnám hranic těchto profesí a úkolů, které jim jsou kladeny v dnešním proměňujícím se světě. Cyklus je součástí série přednášek, které od roku 2006 podporuje nadace Sto-Stiftung na evrospkých školách architektury. Letos se konají v Londýně, Paříži, Benátkách, Stuttgartu a Štýrském Hradci a na Fakultě architektury ČVUT v Praze již pátým rokem.
Ve dnech 18. a 19. října proběhne na půdě Fakulty elektrotechnické na Karlově náměstí soutěž CTU Open 2019. Jedná se o české a slovenské kolo světové soutěže v programování v rámci International Collegiate Programming Contest (ICPC).
Televizní minisérie HBO Černobyl se stala jedním z nejlépe hodnocených seriálů v historii a z udílení cen Emmy za televizní tvorbu si letos odnesla hned tři z hlavních cen. Připomínka události z roku 1986 ve společnosti silně rezonovala a přitáhla pozornost k problematice jaderné energetiky. Přestože se tvůrci seriálu snažili o co největší autenticitu, přece jen ne vše odpovídá skutečnosti. A právě o tom promluví na půdě Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) v přednášce nazvané Černobyl: seriál a realita Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), která se tématu osobně dlouhodobě věnuje. Přednáška se koná ve středu 16. října od 15.30 hodin v posluchárně 115.
ČVUT se v letošním roce ve dnech 22. až 25. října bude opět celoškolsky prezentovat na XXVI. ročníku evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání GAUDEAMUS Brno 2019, který je nejvýznamnějším zdrojem informací o možnostech dalšího studia a to nejen po maturitě. Veletrh se koná na brněnském výstavišti v pavilonu P. Pro veřejnost bude otevřen 22. až 24. října od 8.00 do 16.00 hodin a 25. října pak od 8.00 do 14.00 hodin.
Fakulty a součásti ČVUT si pro zájemce o studium tradičně připravily Dny otevřených dveří. Středoškoláci se během nich dozví, jaké je to studovat na naší univerzitě, co vše mohou studovat a které zaměření pro ně bude nejlepší, a to přímo na půdě fakult nebo Masarykově ústavu vyšších studií.

Stalo se

Tým studentů z ČVUT v Praze pod vedením prof. Zdeňka Hanzálka z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky vybojoval v soutěži autonomních formulí F1/10 na americké Columbia University v New Yorku skvělé 3. místo. Soutěž se konala 14. října 2019. Do závodů se kvalifikovalo 11 týmů z celého světa.
Dne 1. října byly vyhlášeny ocenění v soutěži Grand Prix Obce Architektů - Národní cena za architekturu 2019. Za ČVUT byli oceněni v kategorii krajinářská architektura Petr Tej z Kloknerova ústavu ČVUT společně s Ondřejem Císlerem z AOC za lávku přes Dřetovický potok ve Vrapicích u Kladna a dále získali čestné uznání za novostavbu Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek, všichni z Kloknerova ústavu ČVUT, za lávku přes řeku Lubinu v Příboře.
Dvoumetrová socha vytištěná na 3D tiskárně z recyklovatelného filamentu s názvem Kaleidoskop od studentky Ekin Ünlü z Turecka byla 8. října slavnostně vydražena na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Jde o vítězný návrh, který vzešel ze studentské soutěže Digitální továrna.
Prvním reprezentantem České republiky ve výkonném výboru skupiny Matematických modelů pro interaktivní dynamiku sítí, která vznikla v rámci organizace COST (Evropská spolupráce ve vědě a technologiích), se v říjnu 2019 stal doc. David Krejčiřík z katedry matematiky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.
Česká ambasáda v Addis Abebě v Etiopii se postaví podle návrhu třiadvacetiletých studentek Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Zvítězily ve speciální kategorii čtvrtého ročníku mezinárodní soutěže INSPIRELI AWARDS. Soutěže se zúčastnilo ve čtyřech kategoriích celkem 1038 soutěžících se 887 projekty, přesto se největší pozornost upínala k letošní speciální kategorii „Navrhni reálný projekt - Návrh ambasády ČR v Addis Abebě v Etiopii“. Tuto soutěž v rámci INSPIRELI AWARDS vypsalo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky společně s Fakultou stavební ČVUT v Praze, katedrou architektury. V kategorii návrhu ambasády se sešlo 281 projektů od 474 studentů z 38 zemí 6 kontinentů. Vítězkami se staly slovenské studentky Jana Hájková a Kristína Boháčová, které na Fakultě architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě dokončují šestý ročník oboru architektura. Slavnostní předání cen všem vítězům proběhlo 10. října na Fakultě stavební ČVUT v Praze.