Aktuálně

SmartGuide, mezinárodně úspěšný travel-tech startup absolventů ČVUT, pomáhá s cestováním v Česku. Nově nabízí i virtuální prohlídku Kampusu Dejvice.
Tradiční akce Den s formulemi a závodními motocykly ČVUT 2020 se uskuteční 30. září od 9.00 hodin v Technické ulici v Dejvicích. Studenti budou prezentovat nejnovější monoposty z dílen studentských týmu z Fakulty elektrotechnické, Fakulty strojní a Fakulty dopravní ČVUT v Praze.
Od 25. září 2020 do 17. ledna 2021 se v Národopisném muzeu Národního muzea koná výstava nazvaná Kutilství: Od udělej si sám k DIY (Do It Yourself). Na ní se bude se svými inovacemi, které pomohly v boji s COVID-19, prezentovat také ČVUT.
Rektor ČVUT v Praze vydal k současné epidemiologické situaci dopis studentům.
V úterý 29. září 2020 začíná v 8.00 hodin ve Fóru Karlín akce Týden inovací ČR 2020. ČVUT v Praze se stalo, jako přední technická vysoká škola, akademickým partnerem akce. Letošní 5. ročník bude zahajovat rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.

Stalo se

Letošního ročníku soutěže INSPIRELI AWARDS se zúčastnilo 1336 studentů ze 106 zemí celého světa. Celkově bylo do všech kategorií soutěže zasláno 1305 projektů, což je o zhruba třetinu více než v předešlém ročníku. Největší zájem byl již tradičně o kategorii Architektura, v níž se o vstup do finále utkalo 1093 projektů, o vítězství nakonec bude zápolit 39 projektů. Ve finále je také po šesti projektech v kategoriích Interiérový design a Urbanismus. Ve specifické kategorii INSPIRELI COMPETITION, v níž měli letos studenti za úkol navrhnout amfiteátr v Burkina Faso, se z celkových 146 návrhů dostalo do finále nejlepších čtyřiadvacet. Ve speciální kategorii INSPIRELI LUMION PRIZE letos mohli poprvé soutěžit středoškoláci. Z Fakulty stavební ČVUT v Praze, která je spolu s Českým vysokým učením technickým v Praze spoluorganizátorem soutěže, se do nejužšího finálového výběru probojovaly práce dvou studentů, obě v kategorii Architektura.
Zástupci Fakulty elektrotechnické ČVUT předali v uplynulém týdnu bezmála 60 monitorů a dalšího počítačového příslušenství organizátorům dobročinného projektu pro rodiny v nouzi Počítače dětem, který probíhá pod záštitou Nadačního fondu IT People. Přístroje tak pomohou dětem studovat z domova a využít techniku ke zvyšování počítačové gramotnosti a ke kreativním činnostem.
Univerzity v době jarní první vlny pandemie koronaviru v Česku v mnohém zachránily stát. Ukázaly, že mají kapacity a znalosti. Je jen na politicích, aby jich využili a stát začal se školami více spolupracovat. Jestliže teď v Česku něco chybí, pak jsou to otevřená data a kvalitní predikce. Ta by nejen univerzitám, ale celé společnosti pomohla s přípravami na blízkou budoucnost a druhou vlnu pandemie. Takové závěry přinesla druhá online diskuze o společenské roli univerzit, tentokrát zaměřená na krizová období. Plicní ventilátory, obličejové masky, nové metody testování, ale také pomoc studentů zdravotnických, pedagogických či sociálních oborů. Jen malý výčet toho, jak se české vysoké školy zapojily do zmírňování jarní koronavirové krize. Objevenou energii k rychlé akci a spolupráci s průmyslem je škoda nechat vyprchat, shodli se účastníci druhého kulatého stolu společensky zodpovědných univerzit. Konal se ve čtvrtek 17. září v prostorách ČVUT v Praze a debatovali na něm zástupci vysokých škol, státu i novinářů.
Ve dnech 19. a 20. září se na náplavce Rašínova nábřeží v Praze uskutečnil veslařský souboj 107. AXA Primátorky. Již ale v pátek, 18. září, proběhl jubilejní 10. ročník Univerzitních osem. V souboji pěti ženských a pěti mužských osmiveslic si oba týmy zastupující ČVUT v Praze dojely pro stříbrné medaile.
Dne 14. září začal na ČVUT Orientation Week, v rámci kterého jsme přivítali přibližně 250 výměnných zahraničních studentů z téměř 50 zemí. Akci zajišťovaly studentské týmy International Student Club a Study at CTU. Na zahajovací prezentaci byly představeny důležité kontaktní osoby na ČVUT a studenti se také dozvěděli informace nutné ke studiu. Závěrem prezentace došlo k představení dalších aktivit International Student Club.