Studenti museli během dne vypracovat projekt na jedno z deseti témat, které organizátoři považují za současné výzvy světa technologií. „Letos studenti posunuli projekty opět o laťku výše, a to nejen grafickou a vizuální stránkou svých prezentací, ale také zvolenou formou a využíváním LLM nástrojů,” říká zakladatel projektu Tadeáš Salaba.
Pro vítězství si došel tým Negawatt
Letošní olympiádu ovládlo trio letošních maturantů ve složení Matyáš Flek, Matěj Špicl a Adam Černý z Gymnázia, Praha 8, Ústavní 400, kteří přišli s návrhem, jak vhodně kombinovat digitalizaci a zemědělství pomocí aplikace pro kutily. Celá prezentace byla navíc podpořena praktickou ukázkou a propracovaným business plánem. Poslední možnou příležitost účasti na olympiádě využili kluci nejen k vítězství, ale také možnosti dostat se na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek, kterou se rozhodli využít, a stanou se tak od podzimu studenty fakulty.
Druhé místo obsadil tým &"Ne 2025" z Gymnázia Jiřího z Poděbrad s inovací v oblasti tištěných spojů. Studenti Martin Lukavec, Jakub Svoboda a Lukáš Kolenčík popsali současnou problematiku a prezentovali proveditelný business model s kalkulací přesných nákladů a určením cesty k nasazení do praxe.
Třetí místo obsadil tým "Humanitární bombardování" studentů David Procházka, Daniel Lukas a Tadeáš Těhan z Gymnázia Ostrava-Zábřeh a produkt s názvem "Bioprint" – 3D tisk konstrukcí budov s příměsí mikrokomponentů – houbových mycélií, který od ostatních prezentací vyčníval dobrým popisem technologie a možnosti implementace do skutečného světa stavebnictví.
Milan Dufek ze Společnosti Škoda Auto, který zároveň usedl v porotě, na závěr podotkl: „Některé týmy nám ukázaly propojení technologií a sociálních témat, což bylo super, za mě osobně to byl další úspěšný ročník a určitě se budu těšit na další.”
Generálním partnerem projektu je společnost Škoda Auto a.s. Partnerem akce je ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o. a odbornými garanty jsou Skupina ČEZ, GasNet a Next Generation Security Solutions s.r.o. Projekt Technologická olympiáda probíhá ve spolupráci s FEL ČVUT v Praze, pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky a pod záštitou prezidenta České republiky. Mediálními partnery jsou Ámos vision a Wired.
Výběr fotografií:
https://docs.google.com/document/d/1Ga5Tmj_1ahy_tke5UxdRDtaBNvEBEcr9jrvgXYaIXHk/edit?usp=sharing
Video: https://youtu.be/2vVMsSUSq30?si=bCMX9qBysrk52Dpy
Výsledková listina:
https://www.technologicka-gramotnost.cz/_files/ugd/521834_8046cef22a044e229ba99d67308a99fb.pdf