Datum zveřejnění: 
13. 11. 2024
Snahy o udržitelnost materiálů a výrobků, které vyžadují menší nároky na materiální zdroje a energii spotřebovanou při výrobě i provozu se prosazují již ve všech odvětvích průmyslu. Velkou výzvou je mj. hledání efektivnějších zdrojů pro pohon vozidel. Fakulta strojní ČVUT v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze na ni zareagovaly přípravou unikátních studijních programů: Udržitelná mobilita – Pohony a vozidla (akreditováno na Fakultě strojní ČVUT v Praze) a Udržitelná mobilita – Energie a materiály (akreditováno na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze).

Výuka v obou programech se prolíná a obě školy vzájemně učí třetinový podíl studijního programu. Výše zmíněné špičkové univerzity jsou zárukou, že výuku budou zajišťovat kvalifikovaní vědci a pedagogové, v moderně vybavených laboratořích. Dle vyjádření garantky programu Udržitelná mobilita – Pohony a vozidla, doc. Dr. Ing. Gabriely Achtenové, prorektorky ČVUT, je výuka ojedinělá nejen kombinací obou pracovišť, ale i vysokou dotací laboratorní výuky – studenti stráví bezmála 300 výukových hodin v laboratořích. Výuka začne již v akademickém roce 2025/2026 a pro studenty, kteří budou maturovat na jaře 2025, bude přihláška otevřená během prosince letošního roku.

Studijní program propojuje znalosti konvenčních, alternativních i obnovitelných zdrojů energie, materiálového inženýrství a souvisejících environmentálních aspektů, základů strojního inženýrství a konstrukce vozidel a jejich hnacích jednotek. Poskytuje znalosti a aktuální informace potřebné k řešení výzev v oblasti udržitelné dopravy a její transformace. Studenty naučí, jak navrhovat a vyvíjet nové efektivnější automobilové konstrukce, převodovky i celé pohonné systémy a jak využívat obnovitelná nebo uhlíkově neutrální paliva nebo palivové články. Více informací o studijním programu najdete zde: www.fs.cvut.cz/um-pv/

Studenti se mohou během studia zapojit také do týmu studentské formule eForce Prague Formula, který vyvíjí vlastní formule a sklízí s nimi četné úspěchy na evropských soutěžích. Prostřednictvím Engineering Student Clubu se mohou připravit na úspěšnou kariéru získáváním kontaktů na špičky v nejúspěšnějších firmách. Samozřejmě mohou také využít širokou nabídku studijních pobytů po celém světě.

Úspěšní absolventi bakalářského programu mohou pokračovat na magisterských studijních programech podobného zaměření na obou partnerských školách. Na Fakultě strojní ČVUT v Praze výjimečně bez přijímacích zkoušek, ale pouze s přijímacím pohovorem. Anebo mohou využít poptávky po odbornících z oblasti udržitelné mobility, energetiky či konstrukce vozidel a jejich agregátů v rámci České republiky nebo v zahraničí a přispívat k nalezení optimálního zdroje energie pro pohon vozidel budoucnosti.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Ladislav Lašek
E-mail: 
ladislav.lasek@fs.cvut.cz