Datum zveřejnění: 
7. 11. 2024
Rozvoj umělé inteligence přináší zásadní změny, které se dotknou každého jednotlivce a promění celou společnost. AI by měla hrát významnou roli na cestě ke zvýšení vzdělanosti, produktivity a konkurenceschopnosti. Bude rovněž hrát zásadní úlohu při využívání volného času. Podmínkou je ovšem bezpečný digitální prostor a ochrana vlastních dat. Těmto a mnohým dalším tématům se bude věnovat konference SOCAIETY 2050: Quo vadis homo?, která se koná 19. listopadu na pražském Žofíně. Jejími organizátory jsou nadační fond Vize 2050+ a Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT za podpory rektora ČVUT v Praze. Nad konferencí převzal záštitu primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Mezi mluvčími nebudou chybět přední experti na danou problematiku – Michal Pěchouček, Vladimír Mařík, Tomáš Mikolov, Marek Rosa nebo Sara Polak. Hosté se mohou těšit na panelové diskuse, interaktivní workshopy, AIBOT-FEST či inovativní umělecké instalace řízené AI.

Konference SOCAIETY 2050: Quo vadis homo? přenese hosty uvažováním nejen do blízké budoucnosti roku 2050, ale rozprostře vějíř témat, která se dotýkají každého z nás: bezpečnost, státní správa a její digitalizace, vzdělávání, průmysl, využití robotů a chatbotů, odolnost jedince a společnosti, energetika a mnohá další. Komplexní obrázek pomůže vytvořit nejen intenzivní diskuse s panelisty nad otázkami (ne)ovládnutí člověka umělou inteligencí, ale také případové studie. Součástí diskusí bude i setkání s podnikateli, kteří úspěšně nasadili umělou inteligenci a příklady aplikací AI a robotizace.

„Nyní dostáváme do ruky nástroje – aplikace podporované umělou inteligencí. Jejich používáním získáváme pocit, že AI rozumíme. Roboti vypadají skoro jako lidé, učíme se povídat si s avatary a propadáme pocitu, že s nimi seriózně komunikujeme a navzájem si rozumíme. Mnohdy lépe než s rodinnými příslušníky. Hledáme si nové virtuální přátele v nekonečném virtuálním prostoru a vytváříme v něm svá vylepšená, někdy mnohem horší, digitální já,” popisuje současnost v době umělé inteligence organizátor konference Michal Postránecký, urbanista a ředitel Centra města budoucnosti na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.Konference nám pomůže se zamyslet nad tím, jaké situace můžeme pomocí umělé inteligence skutečně řešit a na jaké potřebujeme nasadit inteligenci přirozenou, která nám při narození byla dána,“ dodává Postránecký.

Na konferenci SOCAIETY 2050 vystoupí nejvýznamnější odborníci na umělou inteligenci a její aplikaci v ČR. Mezi hlavními mluvčími se představí Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze, který nabídne svou vizi digitalizace vysokoškolského vzdělávání. Tomáš Mikolov a Jan Šedivý, přední vědci z CIIRC ČVUT a experti na generativní AI, budou diskutovat o budoucnosti AI a jejím vlivu na produktivitu. Michal Pěchouček z FEL ČVUT se zaměří na bezpečný digitální rozvoj a ochranu dat. Zástupkyně KPMG Eva Kyselová nám vysvětlí problematiku AI Act. Významná techantropoložka Sara Polak se bude zabývat odolností jedinců a společnosti v éře AI. Ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík představí roli AI ve středoškolském vzdělávání. Klíčovou přednášku o průmyslu 4.0 a robotizaci přinese Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, jehož pohled na AI a robotiku v průmyslu nabízí praktické využití v současném i budoucím světě.

Konference je určena zejména odborné veřejnosti – majitelé a manažeři firem, ředitelé a vedoucí pracovníci v oblasti veřejné správy, digitální agendy atp. V rámci konference se koná i akce AIBOT-FEST (Malý a Rytířský sál), kam zveme hlavně středoškolské a vysokoškolské studenty. Vstup na tuto část konference je zdarma.

Více informací o konferenci a vstupenkách naleznete na webu https://v2050.eu/

 

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Alena Nováková
E-mail: 
alena.novakova@cvut.cz