V atriu Fakulty stavební ČVUT si budou moci návštěvníci v jedenácti řemeslných minidílnách sami vyzkoušet například hoblování, tesání, odlévání, skládání, míchání či hnětení. „Vše se bude konat pod dohledem profesionálů, kteří se danému řemeslu a obnově památek aktivně věnují. Budou tu například odborníci zaměření na obnovu dřevěných součástí staveb – truhláři, tesaři, parketáři či specialisté na fládrování, se kterými bude možné si řemesla vyzkoušet. S prací se dřevem souvisí také fascinující výroba kaseinových barev, laků a tmelů. Dále bude možné proniknout do specifik vápenných technologií, štukatérství, výroby sádrových odlitků, kamenictví nebo hliněných technologií. Zajímavostí je problematika obnovy skleněných a keramických mozaik. Chceme, aby si návštěvníci mohli nejen prohlédnout řadu ukázek, vyslechnout si rady odborníků, ale také se mohli sami zapojit. Fyzická zkušenost s materiálem násobně předčí všechny přednášky a odborné články. I proto jsme dali Dnu řemesel podtitul Přijď se ušpinit,“ vysvětluje doc. Klára Kroftová z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT, která je spolupořadatelkou akce.
„Různé renovace a repase jsou při obnově historických staveb neopomenutelné, ať už se jedná o povrchové úpravy, tesařské a truhlářské součásti budov, kamenické prvky, podlahy a další. Tyto řemeslné dovednosti zděděné po našich předcích jsou nedílnou součástí kulturního dědictví a je třeba je uchovat pro budoucí generace, a i k tomu tato akce přispívá,“ doplňuje Mgr. Kateřina Samojská z Národního památkového ústavu, který je druhým spolupořadatelem akce.
Den řemesel zapadá i do výuky na Fakultě stavební ČVUT, konkrétně do programů zaměřených na historické stavby a jejich obnovu. Studenti zde mají možnost si v praxi sami osahat řemesla, která často znají jen teoreticky z výukových materiálů. Z letošní akce by navíc měly vzniknout i nové výukové podklady, které v některých oblastech zatím chybí. „Chceme tak vést budoucí architekty, projektanty či památkáře k erudovanějším obnovám historických objektů, a to nejen z hlediska respektu vůči starým prvkům, ale i z hlediska možností jejich obnovy a také zkušenosti s náročností použití dané technologie,“ vysvětluje doc. Klára Kroftová.
Součástí expozice v atriu bude také nabídka knih, které se problematikou obnovy historických staveb a tradičních řemesel zabývají.
Den řemesel s podtitulem Přijď se ušpinit se koná ve čtvrtek 24. října od 9.00 do 15.00 hodin na Fakultě stavební ČVUT v Praze Dejvicích, Thákurova 7. Akce je určená odborné i laické veřejnosti. Vstup je zdarma.