17. 5. 2024
Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické, jaderné a fyzikálně inženýrské, biomedicínského inženýrství a informačních technologií. Jedná se tak zatím o největší zastoupení ČVUT na tomto veletrhu.

Veletrh se koná v PVA Letňany od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. Pod heslem „Věda, to je ČVUT!“ budou připraveny expozice zmíněných šesti fakult a zastřešující stanoviště Rektorátu, kde si budou moci návštěvníci zasoutěžit o malý dáreček.

„Zatímco vyhledávaný VědaFest pod širým nebem má za jeden návštěvnost kolem patnácti tisíc lidí, na Veletrh vědy se za tři dny přichází podívat už přes třicet tisíc návštěvníků z řad široké veřejnosti. Jsem proto rád, že si zástupci hned šesti našich fakult našli čas a předvedou ČVUT, jak věřím, v tom nejlepším světle. Nabídka ukázek je pestrá a jistě zaujme,“ říká rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

A co tedy na stanovišti ČVUT bude k vidění? Zájemci si budou moci vyzkoušet:

•             jízdu na trenažeru eForce Prague Formula, kde zažijí pocit z jízdy ve formuli i v jiných závodních speciálech

•             bezdotykové měření srdeční a dechové frekvence, detailní prohlídku anatomie lidského těla či nejrůznější optické iluze „na vlastní oči“

•             autonomní roboty, Van de Graaffův generátor, ale i rychlokurz pájení součástek, v němž si vyrobí originální suvenýr

•             sladkou odměnu darovanou umělou inteligencí za úsměv

•             VR brýle,  hry Arduino nebo zmenšené roboty Ozoboty se sledováním, jak se efektivně pohybují, aby se nesrazili

•             jízdu na cyklotrenažeru se superdokonalým inovativním rámem CDuro bike z uhlíkových kompozitních materiálů

•             zmenšený model umělé slalomové vodní dráhy z Areálu vodních sportů v Kadani

•             ovládání jaderného reaktoru nebo řízení štěpné reakce

Pro děti je připraven Kouzelný svět vědy; jak dobře znají lidské tělo, si vyzkoušejí pomocí malého kvízu, a na chvíli se budou moci stát i malými vědci. Každý, kdo na stáncích fakult splní malý úkol a předloží na stanovišti Rektorátu hrací kartičku se všemi fakultními razítky, dostane dáreček.

Expozice ČVUT bude umístěna poblíž hlavního vchodu, vstup do haly je zdarma.

Kontaktní osoba:
Jméno: