Datum zveřejnění: 
18. 3. 2024
Již potřetí se dejvický kampus promění v autosalon a venkovní plochu před Národní technickou knihovnou zaplní nejnovější elektromobily čtrnácti automobilek. Nově se návštěvníci mohou těšit na modely značek VW Group, BMW, Peugeot, Lexus a Tesla. Bezpochyby „velkým“ lákadlem bude vodíková Tatra Force e-drive. V rámci doprovodného programu se budou konat zkušební jízdy a atraktivní přednášky na souběžné konferenci na Fakultě stavební ČVUT. Celá akce je volně přístupná veřejnosti a zdarma.

Masarykův ústav vyšších studií na ČVUT v Praze připravuje další ročník akce Automotive Day 2024, který se uskuteční ve středu 10. dubna 2024 od 9:30 do 16:30 hodin v pražské ulici Technická, v prostoru před Národní technickou knihovnou.

Zástupci čtrnácti předních výrobců a dovozců automobilů představí přes třicet modelů elektromobilů a hybridních automobilů. K tradičním účastníkům akce, jako jsou Hyundai, Škoda, KIA, Toyota či Citroen přibudou letos nově VW Group, Peugeot, BMW, výrobní divize luxusních automobilů Toyota – Lexus a v neposlední řadě technologický průkopník Tesla.

Stejně jako v minulých letech bude část expozice stacionární, kde budou vystaveny divácky atraktivní modely, např. multifunkční VW ID. buzz, vodíkový elektromobil Toyota Mirai a nové produktové řady všech zúčastněných značek. K vidění kromě špičkových modelů bude i nedávno představený nákladní automobil Tatra na vodíkový pohon a prototyp formule vyrobený studenty ČVUT. Řada modelů bude navíc po celý den k dispozici pro testovací jízdy.

Záštitu nad Automotive Day opět převzal rektor ČVUT doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., který akci v 10:00 hodin slavnostně zahájí. Projekt současně podporuje starosta městské části Praha 6 Mgr. Ondřej Kolář, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP), Sdružení dovozců automobilů (SDA). Dlouhodobá spolupráce trvá s českým zastoupením sdružení vysokých technických škol EuroTeQ.

Během doprovodné konference na téma Soudobé tržní výzvy automobilového průmyslu, která letos nově proběhne na nedaleké Fakultě stavební v posluchárně C223, jsou připraveny příspěvky odborníků na aktuální témata – elektromobilita a jiné alternativní pohony, systémy napájení automobilů a zvyšující se nároky na infrastrukturu, AI v Automotive nebo autonomní systémy řízení. Automobilky zároveň představí své strategie na nejbližší období.

Automotive Day je projekt, který vznikl v roce 2022, původně pouze ve spolupráci s národním distributorem automobilky Hyundai, kde se potvrdil zájem studentů o akce tohoto typu. V dalším roce se počet vystavovatelů zvýšil na pět a letos přibylo ještě dalších devět vystavovatelů. Za nápadem i celou organizací stojí Ing. Oldřich Bronec, CSc., který na Masarykově ústavu vyšších studií na ČVUT vyučuje předměty zaměřené na automobilový průmysl a v rámci svého oboru dlouhodobě usiluje o propagaci a mezioborové propojování teoretické výuky s praktickým prostředím výrobců a dovozů Automotive průmyslu. K letošnímu ročníku Ing. Bronec uvedl: „Tento rok se nám ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT podařilo přesunout teoretickou část do důstojných prostor blíže k samotné výstavě. Doufáme, že návštěvníci změnu ocení a že se přijdou na doprovodnou konferenci podívat a vyslechnout si zajímavé prezentace. Také mám radost, že naši nabídku vystavovat přijali zástupci prakticky kompletního spektra dodavatelů osobních elektromobilů, které jsou na našem trhu v prodeji, včetně lídrů v oblasti elektromobility a technologie autonomní jízdy.“ Dále Ing. Bronec uzavírá: „Ať se nám to líbí nebo ne, elektromobilita je nedílnou součástí energetického mixu budoucnosti. Významně přispěje k environmentálnímu dopadu dopravy a na ČVUT je to téma, kterému se budeme nadále věnovat.“

Akce je určená pro studenty, akademické pracovníky, ale i pro laickou i odbornou veřejnost. Jde o unikátní příležitost, jak se zorientovat v současné situaci v rychle se vyvíjejícím odvětví ekologické mobility, porovnat a prohlédnout si aktuální produktovou nabídku elektroaut a navíc si některé i zdarma vyzkoušet.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Alžběta Wostrá
E-mail: 
alzbeta.wostra@cvut.cz