Datum zveřejnění: 
20. 6. 2023
Zítra ožije Vítězné náměstí v Praze 6 oblíbenou akcí VědaFest, jež se letos bude konat již pojedenácté. Na dohled od rektorátu a některých svých fakult i ústavů se opět představí i České vysoké učení v Praze, jeden z hlavních organizátorů tohoto popularizačního svátku vědy.

Návštěvníci VědaFestu – který se letos bude konat prvně v prodlouženém čase od 8:30 do 19:30 – si budou moci prohlédnout, osahat a dalšími smysly ozkoušet exponáty všech osmi fakult ČVUT. K tomu se na stáncích představí i Masarykův ústav vyšších studií a Ústřední knihovna ČVUT. Na stanovišti rektorátu pak budou k dispozici mimo jiné herní karty soutěže „přes všechny stánky ČVUT“ Mladý inženýr a také výherní ceny pro ty, kdo soutěžní úkoly splní.

Na jednotlivých stanovištích pak součásti ČVUT názorně předvedou, co všechno na ČVUT vzniká. Například:

Fakulta stavební připomene pět velikánů, kteří ovlivnili dějiny natolik, že se jejich objevy řídí stavaři dodnes. Jaká jsou jejich jména? Díky Fakultě strojní se budou moci zájemci posadit do opravdové pilotní kabiny letounu a poznat její řídící přístroje a ovládací prvky. Fakulta elektrotechnická nabídne programování minirobotů nebo elektroformuli. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ukáže, jak vytvořit laser a využít energii světla.

Fakulta architektury předvede, jak lze přeměnit odpad v umělecké dílo a vyrobit z něj například šperk. Dopravní simulátor či prototyp motocyklu budou připraveny na stanovišti Fakulty dopravní. Na stánku Fakulty biomedicínského inženýrství si budou moci zájemci nechat mimo jiné změřit kvalitu svého zraku. Fakulta informačních technologií nabídne svět virtuální reality, počítačových her a umělé inteligence.

Ve stánku Masarykova ústavu vyšších studií se vydají návštěvníci VědaFestu na cestu historií vědy a ekonomie. Ústřední knihovna ČVUT připomene, že vše začalo písmem.

Úplně kompletní bohatou nabídku všech osmi fakult, MÚVSu, Ústřední knihovny a Rektorátu ČVUT najdete ZDE

Letošní novinkou bude program na pódiu, kde se ČVUT představí ve dvou blocích – dopoledním více zaměřeným na děti a odpoledním spíše pro dospělé zájemce o vědu.

Od 10:00 vystoupí na pódiu na Vítězném náměstí děti z MŠ a ZŠ Lvíčata, kterou zřizuje ČVUT, a to se svými pokusy, vlastnoručně postaveným robotem a básněmi na téma „Planety“. Pak odborníci z biomedicíny zapojí příchozí do výroby obřích bublin. Komu se podaří vyrobit bublinu nejrychleji? Nakonec Fakulta dopravní představí svoji závodní motorku a vybraní zájemci si na pódiu zkusí kvíz o ceny.

V odpoledním bloku od 14.30 představí na pódiu Fakulta architektury část krásného plasteosaura, který je dílem 130 tiskařů z celé republiky a normálně „bydlí“ v Národním muzeu. Fakulta strojní ukáže, že strojařina nejsou jen součástky strojů, ale i lidí – umí totiž i kloubní protézy či implantáty. A Fakulta stavební prozradí, jak a co se dá postavit z recyklovaných materiálů.

Vědecká laboratoř pod širým nebem (letos s tématem Kořeny vědy) a její spoluorganizátor ČVUT v Praze se těší na tisíce svých návštěvníků 21. června!

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Adriana Rajmová
E-mail: 
adriana.rajmova@cvut.cz