Datum zveřejnění: 
30. 6. 2022
Právě před týdnem, ve středu 22. června, zaplnilo 101 expozic zelenou plochu na Vítězném náměstí v Dejvicích vědou doslova od A do Z. Vystavovatelé z vysokých škol, akademických ústavů, volnočasových institucí a firem představili hravým způsobem svou práci a výzkum. Velká a zábavná populárně vědecká laboratoř pod širým nebem oslovila obrovské množství návštěvníků, jejichž počet se blížil šestnácti tisícům.

VědaFest se opět zdarma otevřel všem zvídavým zájemcům bez omezení věku s cílem ukázat vědu hravou a užitečnou. Příznivci technických věd si užili studentské formule, virtuální projekci jaderné elektrárny, robotiku, radiaci i techniku v medicíně. Zájemci o chemii si ji vyzkoušeli ve všech podobách. Od materiálů, skla, vody, hnojiv až po potraviny a jejich rozbor nebo možnosti alternativních zdrojů potravin. Zájemci o humanitní obory také nepřišli zkrátka. Mohli se seznámit se zaniklými písmy a abecedami starověku nebo si přečíst starobylé kuchařské knihy. Množství příznivců našly medicínské obory ve spojení s obory farmaceutickými, ať již to byla první pomoc, správné čištění zubů, přírodní zdroje léčiv, fyzioterapeutické postupy nebo třeba ukázky chirurgického šití. Návštěvníky oslovily dovednosti asistenčních psů, kognitivní testy, svět hmyzu, svět vody nebo demonstrace práce kriminalistů.

„VědaFest letos oslavil již desáté narozeniny, a to opravdu velmi důstojně. Návštěvnost byla obrovská a nálada ještě lepší. Celkovou atmosféru podpořilo i báječné počasí a nadšení všech vystavovatelů i návštěvníků,“ říkají organizátoři akce.

Ani letos návštěvníci nepřišli o oblíbený kvíz „Chytrá hlava“, který vzbudil velký zájem malých i velkých. Kdo odpověděl správně na abecedu otázek od A do Z, mohl být přímo na místě vylosován a vyhrát třeba 3D tiskárnu, den na míru v ZOO Praha, balíček Koh-i-noor nebo chemický či inženýrský balíček.

Jubilejní desátý ročník VědaFestu poskytl prostor i pro prezentaci témat, s nimiž české vysoké školy podpoří nadcházející předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v oblastech energetiky, kyberbezpečnosti a digitalizace, klimatických změn a svobody médií, který otevřela vědecká atašé Francouzského velvyslanectví. Expozice věnované těmto prioritám byly doplněny tematickými přednáškami, které navštívilo více než tři sta posluchačů. 

Celý program uplynulého VědaFestu najdete na  www.vedafest.cz

VědaFest je společným projektem Českého vysokého učení technického v Praze, Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze od roku 2011. Akce se koná za podpory městské části Praha 6.

Picture

Picture

Picture

Picture

Picture

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Irena Krumlová
E-mail: 
krumlova@vedafest.cz