Datum zveřejnění: 
23. 6. 2022
Dne 22. 6. 2022 byly ve ŠKODA muzeu v Mladé Boleslavi představeny dva nové monoposty soutěže Formula Student, které vznikaly v rukách studentů ČVUT pod záštitou Fakulty elektrotechnické. Konkrétně se jedná o 11. generaci pilotované elektrické formule a inovovaný autonomně řízený monopost.

Akci zahájil rektor Českého vysokého učení technického v Praze doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc. svým online vstupem, na který, už osobně, navázal proděkan pro komercializaci a spolupráci s průmyslem Fakulty elektrotechnické prof. Ing. Jan Vobecký, DrSc. Po úvodním slově za tým proneseným kapitánem Tomášem Krejčím již následoval samotný vrchol akce, odhalení obou formulí.

Při vývoji 11. generace vsadil tým na evoluci loňského monopostu, který ukázal svůj potenciál a obsadil 2. místo na loňských závodech ve Španělsku a Chorvatsku. Díky pokročilé simulační technologii Fluent Adjoint tým zlepšil aerodynamické vlastnosti vozidla a zároveň snížil hmotnost aeropaketu. Odlehčení bylo dosaženo i u uhlíkového chassis, náprav a převodovek. Optimalizací prošla také elektronika. Nové jednotky pro měření teplot s decentralizovaným systémem ušetřily více než 100 metrů vodičů, což odpovídá třetině délky původní kabeláže. Nová jednotka volantu nabízí možnost úprav zobrazení a nastavení parametrů pro jednotlivé piloty. Mimo to bude sloužit také ke sběru telemetrických dat, umožňujících diagnostiku formule, a jejich přenosu vzduchem i během jízdy.

Samořiditelný monopost DV.01 prošel změnami především po softwarové stránce. Základem pro všechna vylepšení byla v letošním roce implementace algoritmu SLAM. Ten slouží k mapování a lokalizaci formule na trati, čímž lze zlepšit plánování trajektorie formule. Letos tým také implementoval generování závodní trajektorie a rychlostního profilu na ní. Poslední oblastí, kde došlo k výrazným vylepšením byla percepce okolí. Přesnější a rychlejší detekci kuželů umožnila nová neuronová síť, která disponuje automatickou kalibrací a zároveň spolupracuje s detektorem LiDAR.

Picture

Picture

Picture

Picture

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Ing. Mgr. Radovan Suk
E-mail: 
sukradov@fel.cvut.cz