Datum zveřejnění: 
22. 6. 2022
Ve středu 22. 6. 2022 se kromě jiných událostí, jež byly součástí VědaFestu (letos s podtitulem Věda od A do Z), uskutečnilo na dejvickém Vítězném náměstí také slavnostní podepsání memoranda o spolupráci mezi dvěma školami. Na první pohled to tak nemusí vypadat, ale mají k sobě blízko nejen geograficky.

Rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček na straně jedné, ředitel ZŠ a MŠ Bílá Jiří Tomčala na straně druhé dnes podpisem stvrdili spolupráci obou vzdělávacích institucí. Žáci základní školy se tak budou moci už odmala setkávat s aktuálními poznatky vědy a techniky.

 „Pro středoškolské studenty ČVUT nedávno pořádalo festival StreTech. Hovořil jsem tam s řediteli zúčastněných škol a shodli jsme se na potřebě děti vzdělávat v matematice a technických oborech už od základní docházky. Samozřejmě přiměřeně jejich věku, ale také jejich talentu, který může být nevídaný. Zároveň je třeba, aby technické obory na univerzitách studovali lidé jazykově vybavení, bez toho není akademická a vědecká mezinárodní spolupráce na kvalitní úrovni možná,“ uvedl rektor ČVUT Petráček. Že se jazyková ZŠ a MŠ Bílá stala partnerskou školou Českého vysokého učení technického, tak považuje rektor za logickou volbu nejen proto, že se nachází v těsné blízkosti fakult ČVUT.

„Motivace žáků pro poznávání světa kolem sebe a jeho propojení se školními předměty může hodně pomoci naší snaze při vzdělávání dětí,“ dodal ředitel ZŠ a MŠ Bílá Jiří Tomčala. Připomněl jeden z prvních projektů spolupráce, kterým byla exkurze žáků do univerzitních učeben a laboratoří (video z exkurze zde https://www.youtube.com/watch?v=VRoNSNCQhhA ).

U podpisu memoranda byla na dejvickém „kulaťáku“ i radní Prahy 6 pro oblast školství Marie Kubíková, iniciátorka této spolupráce. „Moc mě těší, že se podařilo projekt uskutečnit i navzdory covidové pandemii. Podpis memoranda je završením první etapy spolupráce a příslibem mnoha dalších vzdělávacích aktivit do budoucna,“ řekla radní Prahy 6. Právě městská část je zřizovatelem ZŠ a MŠ Bílá a v roce 2006 byla jediným investorem rozsáhlé rekonstrukce školy za více než 125 milionů korun. Raritou je odborná učebna fyziky, která byla v rámci rekonstrukce uvedena do původního stavu tak, jak byla zařízena v roce 1935. Do lavic je zaveden střídavý i stejnosměrný proud, každá lavice má i svou skříňku na pomůcky, aby každý žák mohl podle pokynů učitele sám provádět pokusy.

Ve škole se nachází také moderně vybavená počítačová učebna. V rámci pilotní spolupráce ČVUT v Praze a ZŠ Bílá tam kroužky programování vedla Božena Mannová z Katedry počítačů FEL ČVUT, jež byla také organizátorkou exkurze žáků do akademického prostředí. Ani ona na pódiu dnešního VědaFestu při podpisu memoranda nechyběla.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Ilona Chalupská
E-mail: 
ilona.chalupska@cvut.cz