Datum zveřejnění: 
2. 4. 2025
Na univerzitě NIMS v indickém Džajpuru byl 1. dubna slavnostně otevřen nový institut zaměřený na umělou inteligenci, informatiku a robotiku – Marik Institute of Computing, Artificial Intelligence, Robotics and Cybernetics (MICARC). Institut nese jméno předního českého vědce profesora Vladimíra Maříka, zakladatele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC). Tento významný krok nejen posiluje vědecké vazby mezi Českou republikou a Indií, ale také otevírá nové možnosti pro spolupráci mezi vědeckými a průmyslovými partnery v oblasti technologií a zejména raketově rostoucí umělé inteligence.

Slavnostního otevření se zúčastnili významní představitelé – rektor a zakladatel NIMS univerzity prof. Balvir S. Tomar, velvyslankyně ČR v Indii Eliška Žigová, zástupce EU v Dillí Dr. Samrat S. Kumar a členové mezinárodní vědecké komunity. Institut MICARC je součástí memoranda o porozumění mezi vládou Rádžasthánu a univerzitou NIMS v rámci iniciativy Rising Rajasthan. Cílem institutu je učinit Rádžasthán centrem digitálních inovací a umělé inteligence v Indii.

Profesor Vladimír Mařík k inauguraci institutu uvedl: „Je mi velkou ctí, že se CIIRC stal inspirací pro vznik tohoto institutu v Indii. Tento projekt představuje jedinečnou příležitost propojit evropské a české know-how s indickým dynamickým vývojem v oblasti AI. Indie disponuje nejen obrovským potenciálem v podobě talentovaných odborníků a masivních investic do umělé inteligence, ale také dlouhou tradicí kvalitního vzdělávání. Společně s evropskými zkušenostmi a technologickým zázemím můžeme vytvořit nové synergie, které přinesou průlomové inovace pro vědu i průmysl obou regionů.“

Jak zdůraznil rektor a zakladatel NIMS University profesor Balvir S. Tomar: „Slavnostní otevření tohoto prvního AI institutu svého druhu v Indii představuje historický milník – zahajuje novou éru inovací, výzkumu a inteligentních řešení, která posílí celé generace a předefinuje budoucnost technologií pro tento region i za jeho hranicemi.“

 „Výzkum, vývoj a inovace v oblasti umělé inteligence jsou klíčové pro technologický pokrok a konkurenceschopnost ČR. Otevření Maříkova institutu informatiky, umělé inteligence, robotiky a kybernetiky v indickém Džajpuru je vzorovým příkladem česko-indické spolupráce v oblasti vysokého školství a vědy. Máme upřímnou radost, že se i díky tomuto partnerství daří naplňovat strategické partnerství mezi Českem a Indií v oblasti inovací vyhlášené v lednu 2024 v Gudžarátu," pronesla během slavnostního aktu Eliška Žigová, velvyslankyně ČR v Indii.

Institut je vybaven špičkovými laboratořemi, včetně Computing a AI Chip Lab od N-Video, Robotics Lab od KUKA, Automation Lab od Siemens a Drone Technology Lab od Captics. Celkově disponuje 15 špičkovými laboratořemi a více než 500 výkonnými počítači. Bude také hostit centra excelence firem Siemens Healthineers, Dell, Microsoft, SAP, HP, Intel a Amazon.

CIIRC ČVUT se na vzniku institutu podílel metodickou podporou a expertními konzultacemi. Významnou roli v tomto procesu sehrála infrastruktura RICAIP Testbedu Praha, která slouží jako modelové pracoviště pro technologie Průmyslu 4.0. Kromě toho se do spolupráce zapojilo také oddělení Inteligentní a mobilní robotiky a další specializovaná pracoviště. Mezi klíčové odborníky, kteří přispěli k návrhu laboratoří a výběru kompatibilního vybavení odpovídajícího evropským výzkumným standardům, patří Pavel Burget, Karel Košnar, Václav Hlaváč a další experti.

Otevření institutu probíhá paralelně s konferencí AI-Con 2025, první mezinárodní konferencí o umělé inteligenci pořádanou v Radžasthánu, která sdružuje více než 50 odborníků z celého světa. Konference se zaměří na aplikace AI v průmyslu, zdravotnictví, vzdělávání a řízení společnosti. Tématem je „Transformace budoucnosti Indie prostřednictvím inovací založených na AI". Diskutovat se bude mimo jiné o průmyslové AI, biomedicínských aplikacích a nejnovějších trendech, jako je hluboké učení či humanoidní robotika.

„CIIRC je vedle NIMS University hlavním organizátorem této jedinečné konference o umělé inteligenci, která slouží jako platforma pro sdílení znalostí, výzkumných potřeb a osvědčených postupů v oblasti AI. Česká věda má v Indii velmi dobré jméno, a proto mě těší, že zde mohou své výsledky prezentovat špičkoví odborníci z CIIRC, jako jsou Josef Šivic, Václav Hlaváč, Olga Štěpánková, Miroslav Svítek a další. Na CIIRC se intenzivně věnujeme využití AI v klíčových oblastech, jako je medicína, zdravotnictví nebo průmysl – tedy tématům, která jsou zásadní nejen pro NIMS University, jež disponuje vlastní univerzitní nemocnicí, ale i pro Indii jako celek,“ zdůraznil ředitel CIIRC ČVUT Dr. Ondřej Velek.

Konferenci významně podpořil také Indo-Pacificko-Evropský hub pro digitální partnerství (INPACE), jehož cílem je přispívat k prohlubování spolupráce mezi Evropou a Indií, Japonskem, Korejskou republikou a Singapurem v oblasti digitálních technologií a jejich využití pro blaho občanů v Evropě a v indo-pacifickém regionu. Během konference bude také oznámen záměr o spuštění Grantové lab strategie, která podpoří společné mapování grantových příležitostí.

Slavnostní inaugurace institutu MICARC je milníkem v mezinárodní spolupráci a potvrzuje rostoucí význam Česka jako klíčového partnera pro technologický rozvoj v Indii. Tento projekt nejen posiluje vědecké vazby mezi oběma zeměmi, ale zároveň otevírá nové příležitosti pro české firmy a výzkumné instituce na rychle rostoucím indickém trhu.

O univerzitě NIMS

Založená v roce 2000, NIMS University dnes nabízí vzdělání ve více než 400 oborech pro více než 20 000 studentů napříč 23 instituty. Univerzita poskytuje kvalitní vzdělání v oblastech zdravotnictví, vědy, technologií, managementu, práva a dalších oborů. Od svého vzniku podporuje výzkum a inovace na globální úrovni. Cílem nového Maříkova institutu je stát se přední institucí nejen v Rádžasthánu, ale v celé Indii v oblastech jako umělá inteligence, robotika a kybernetická bezpečnost.

Nemocnice NIMS, provozovaná pod NIMS University, je multispecializovaná nemocnice s více než 1500 lůžky. Je vybavena moderními lékařskými zařízeními a hraje také vedoucí roli v oblasti lékařského výzkumu a inovací.

Historie spolupráce CIIRC a NIMS

Projekt MICARC (Marik Institute of Computing, Artificial Intelligence, Robotics and Cybernetics) byl zahájen v roce 2023, kdy byl položen základní kámen nové vědecké instituce při soukromé univerzitě NIMS v Džajpuru, hlavním městě indického státu Rádžasthán. Univerzita se inspirovala úspěchy CIIRC ČVUT a vizí jeho zakladatele prof. Vladimíra Maříka a chtěla vytvořit obdobně inovativní vědecké centrum zaměřené na umělou inteligenci. CIIRC ČVUT zejména prostřednictvím RICAIP Testbedu Praha jako vzorové infrastruktury pro Průmysl 4.0 poskytl metodickou podporu při výstavbě centra a pomohl s návrhem vybavení, které je kompatibilní s laboratořemi umělé inteligence v Česku a Evropě. RICAIP tvoří propojenou síť testbedů v Praze, Brně a německém Saarbrückenu, které dále spolupracují zejména v oblasti AI a Průmyslu 4.0 s desítkami dalších laboratoří a institucí v Evropě.

Při návštěvě premiéra ČR Petra Fialy v Indii v lednu 2024 na univerzitě NIMS byl představen pokrok při budování MICARC a podepsáno Memorandum o spolupráci mezi CIIRC ČVUT a NIMS. Ta již probíhá mj. v rámci projektu INPACE, podpořeného Evropskou unií, který podporuje digitální partnerství a prohloubení spolupráce mezi Evropou, Indií, Japonskem, Korejskou republikou a Singapurem.