Datum zveřejnění: 
10. 10. 2024
Masarykův ústav vyšších studií na ČVUT v Praze opět přivítal skupinu studentů ze zahraničních univerzit v rámci projektu – International Project Workshop (IPW), letos s motem „Experience the World of Business - Zažij svět businessu“. Jedná se již o třetí ročník úspěšného projektu, který umožnuje studentům nahlédnout do prostředí velkých firem, vyzkoušet si získané znalosti z přednášek v praxi a zároveň je učí spolupráci v týmu a porozumění odlišným kulturám.

IPW je již zavedeným volitelným předmětem, který je na MÚVS k dispozici českým i zahraničním studentům ekonomicky zaměřených studijních programů napříč ročníky. Do projektu jsou zapojeny dvě partnerské univerzity, pro letošní ročník je to Hochschule Zittau/Görlitz z Německa a École La Mache Lyon z Francie. Šest týmů složených ze studentů všech tří partnerských univerzit společně pracuje na různých projektových úkolech, které pro ně připravuje šestice partnerských firem. Z minulých ročníků zůstaly společnosti Cofidis, Total Energies a Komerční banka. Nově se letos do IPW zapojila společnost Škoda Group, Siemens Energy a Renault Trucks.

Snažíme se společnosti motivovat, aby vybíraly studentům úkoly, které jsou pro ně aktuální a které budou moct využít ve své firemní praxi. Právě to, že studenti přinášejí firmě zcela nový svěží pohled na různé oblasti její činnosti, je jedním z hlavních benefitů IPW. Věříme, že tak pomáháme budovat dialog mezi soukromým sektorem a univerzitami, který je v dnešní dynamické době stále více důležitý pro všechny strany.“, řekl Víncent Montenero, garant předmětu a jeden ze zakladatelů projektu.

Letošní ročník odstartoval 7. října v budově rektorátu, kde se měli možnost poprvé naživo setkat nejen studenti, ale také jejich tutoři (po dvou z každé univerzity) a koordinátoři projektu. Dopolední program byl vymezen především pro teambuildingové aktivity, protože, jak zmiňuje Montenero: „Správná dynamika týmu je jedním ze základních pilířů úspěšného projektu.“

Důležitost týmového ducha a spolupráce studentů v multikulturním prostředí vyzdvihla i ředitelka MÚVS Vladimíra Dvořáková, která již tradičně zahájila odpolední část programu. „V současné době, kdy všichni čelíme mnoha různým výzvám, je pro studenty projekt, kde se učí zodpovědnosti vůči svému týmu, své univerzitě a partnerům, velkým přínosem.“, zmínila Dvořáková. Kromě přání úspěchu studentům poděkovala i všem partnerským firmám, které na projektu spolupracují, nejen za jejich účast, ale také za finanční podporu, bez které by se projekt realizoval jen obtížně.

Na setkání byli také jako vždy pozváni i oficiální reprezentanti obou domovských států partnerských univerzit. Pozvání již tradičně přijal obchodní rada francouzského velvyslanectví v Praze Louis de Fouchécour a jeho německým protějškem byla Anne Glumm, vedoucí oddělení ekonomiky, klimatu a věd z Velvyslanectví Spolkové republiky Německo. Evropskou unii, bez jejíž podpory by se IPW neobešel, reprezentoval již tradičně tiskový atašé zastoupení Evropské komise v Praze Martin Svášek.

Pak už slovo dostali zástupci všech zapojených společností. Cofidis přišel představit Martin Kurka. Jeho prezentace vzbudila zájem především u studentů se zaměřením na marketing, který byl jedním z ústředních letošních témat. Společnost Renault Trucks reprezentovala ředitelka PR oddělení Veronika Mašková Hrušková spolu se svým kolegou Ondřejem Kostelníkem, který představil novou éru elektromobilů. Z Německa přijela zástupkyně společnosti Siemens Energy Karen Göpfert. Ve své prezentaci nastínila výzvy, kterým v současné době čelí energetický průmysl, a vyzdvihla potenciál nukleární energie za využití moderních technologií. Jan Švehla přijel představit společnost Škoda Transportation a zaměřil se nejen na minulost a kořeny firmy, která je bezesporu vlajkovou lodí české ekonomiky, ale také na budoucnost. Tu vidí v nových technologiích, které přispějí k efektivnější a ekologičtější veřejné dopravě. Vedle Siemens je druhou společností, která se zaměřuje na energetiku, firma Total Energies. Jak uvedl ve své prezentaci Josef Boubín, Total Energies prošla v posledních letech velmi dynamickým vývojem a proměnila se v moderní multienergetickou společnost. Program byl zakončen Petrem Vonkou z Komerční banky, který hovořil o oblasti spotřebitelských úvěrů. Všichni účastníci IPW se pak sešli ještě jednou večer na neformálním rautu, který ale vzhledem k nabitému programu dalších dní proběhl ve velmi klidném duch.

Dalším klíčovým bodem programu prvního společného týdne byla úterní návštěva firem. Týmy tak mohly načerpat atmosféru podniků a zároveň se setkat se svými tutory, kteří jim budou během realizace projektu pomáhat udržet správný směr. Jejich prvním úkolem bude zhodnocení a schválení plánu realizace, který jim studenti předloží ještě před koncem týdne.

V pátek se studenti z partnerských univerzit vrací domů a další práce bude probíhat na dálku. V prosinci se pak opět všichni setkají na univerzitě v Görlitzu, kde budou výsledky své práce prezentovat porotě složené z akademiků a zástupců firem.

Zkušenosti, které studenti během své účasti v IPW načerpají jsou zcela odlišné od všeho, co si mohou zkusit ve škole nebo třeba během běžné praxe. „Tenhle projekt mi doslova otevřel oči, uvědomil jsem si, o čem skutečně je management. Uvědomil jsem si, že v různých zemích pracujeme odlišným způsobem. Český a francouzský přístup je úplně jiný.“ Říká Cheikh Oumar, loňský účastník IPW.

Celý tým, který se na realizaci IPW podílí, nyní doufá, že i letošní ročník se vydaří a poskytne cenné zkušenosti všem zúčastněným.

Picture

Picture