Datum zveřejnění: 
2. 9. 2024
Univerzitní základní škola Lvíčata se zaměřuje na vzdělávání dětí, u kterých je předpoklad zájmu a jejich rozvoje v přírodních a technických vědách. Má kapacitu 78 žáků od 1. do 5. třídy, do letošní první třídy se hlásilo 49 předškoláků. Prvňáčků dnes do školy nastoupilo patnáct. Všechny školáky přivítali ředitelka školy Ilona Ali Bláhová a již tradičně i rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Základní škola připravuje přehršel aktivit, částečně navazuje na činnost mateřské školky Lvíčata. Snaží se propojovat a představovat činnost školní i školkovou, společně děti slaví Masopust či Den dětí, pečou martinské rohlíky, pracují na zahrádce před školkou, školáci představili školáčkům experimenty s vajíčky v dopoledni nazvaném Velikonoční věda, "školkáči" mají ve škole kroužek Předškolák.

Po absolvování 5. třídy základní školy se v minulém školním roce sedm absolventů Lvíčat z 15 dostalo na osmileté gymnázium, z toho někteří na matematicky zaměřená gymnázia, další většinou pokračují v matematických či speciálně zaměřených třídách základních škol.

Školáci ze Lvíčat bývají velmi úspěšní v různých soutěžích, ať už na ZS Lvíčata, či v rámci svého následného vzdělávání. "Máme z toho velkou radost, zvláště když se navracejí do Lvíčat a představují nám své experimenty či vynálezy. Vloni nás navštívil kvartán Vítek Kopczyk, který dvakrát za sebou zvítězil s vlastnoručně vyrobeným Van de Graaffovým generátorem a Teslovým transformátorem v soutěži o energetice, kterou vyhlašuje ČEZ," říká ředitelka Ilona Ali Bláhová. Vítek byl dokonce přizván, aby prezentoval své experimenty na slavnostní přednášce o Nikolu Teslovi, kterou pořádala Fakulta elektrotechnická ČVUT.

Stejně jako v předchozích letech se i v minulém školním roce žáci ze Lvíčat účastnili řady soutěží matematických i dalších – výtvarných a vědeckých. Lvíčata se pravidelně umísťují na předních místech. Tomáš Janča se stal vloni vítězem obvodního kola matematické olympiády a skončil na druhém místě v celostátním kole matematické soutěže Pangea, velmi úspěšné byly i další děti; Milada Klášterecká a Vilém Šícha získali plný počet bodů v soutěži Bobřík informatiky, Matyáš Němec, Martin Havlík a Tomáš Pikula byli úspěšnými řešiteli matematické olympiády, další děti byly úspěšné v soutěži Pangea, v soutěži Pohár vědy, v Logické olympiádě, v Matematickém klokanovi i v soutěži Šikulka, kterou vyhlašuje matematická ZŠ Červený vrch.

Již nyní je pro tento školní rok vyhlášena Logická olympiáda, kterou organizuje společnost Mensa, mohou se do ní přihlásit nejen školní, ale i předškolní děti, a dokonce i dospělí. Děti do této soutěže registrují rodiče, registrační formuláře se na webových stránkách Logické olympiády otevřely 1. září.

Základní škola zřizovaná ČVUT také velmi dobře a s radostí spolupracuje s pracovišti napříč celou univerzitou. Děti pravidelně chodí na Fakultu stavební do laboratoří vedených profesorkou Pavlíkovou na Týden oceli, na Fakultě elektrotechnické navštěvují konstruktéry formulí, jezdí do Kladna do laboratoří paní doktorky Vymětalové, vloni viděly Faradayovu klec, účastnily se dnů technologií, které pořádal CIIRC; měly možnost vidět neuvěřitelné množství robotů a vyslechly i přednášky o budoucím směřování technologického vývoje. Školáci navštívili i Fakultu architektury i další pracoviště.

ZŠ Lvíčata spolupracuje s ústavy Akademie věd či vzdělávací kanceláří Evropské kosmické agentury, žáci s velkým zanícením každoročně sledují Festival vědy, navštěvují laboratoře MFF UK, informatické dovednosti školáků jsou rozvíjeny ve spolupráci s institucí AI dětem, vloni mělo deset dětí ze Lvíčat tu čest setkat se na besedě s astronautem Robertem Vittorim a klást mu všetečné otázky, samozřejmě v angličtině.

Picture

Picture

Picture