Na vzniku UCEEB se podílely fakulty stavební, strojní, elektrotechnická a biomedicínského inženýrství ČVUT. „Záměrem bylo koncentrovat do jednoho špičkově vybaveného centra experty se znalostmi z oblastí architektury, stavebnictví, strojírenství, informačních technologií a hygieny vnitřního prostředí. Díky tomu můžeme uplatňovat holistický přístup při našem úsilí o snížení energetické náročnosti a využívání přírodních zdrojů při výstavbě i rekonstrukcích budov,“ říká ředitel UCEEB Ing. Robert Jára, Ph.D.
Od svého založení se UCEEB neustále rozvíjí. V současnosti v něm působí celkem 174 zaměstnanců, kteří mají k dispozici 21 specializovaných laboratoří. Během deseti let své činnosti centrum řešilo 228 výzkumných grantů, z nichž 49 stále běží. Kromě toho dlouhodobě spolupracuje s veřejným sektorem a průmyslem, pro něž provedlo více než 1705 zakázek smluvního výzkumu. Podílí se také na tvorbě nových norem a činnosti celé řady odborných společností a oborových sdružení.
Výsledkem činnosti UCEEB je řada odborných publikací, přihlášených užitných vzorů i patentů, inovací přenesených do průmyslových aplikací a získaných ocenění. „Všechny naše výzkumy znamenají přínos a posouvají nás blíže k našemu cíli. Je proto velmi těžké vybrat z nich náš největší úspěch. Pokud bych měl volit podle velikosti veřejného a mediálního ohlasu, nejspíš bych za něj označil technologii S.A.W.E.R. pro výrobu vody ze suchého pouštního vzduchu, která byla součástí české národní expozice na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. V obrovské mezinárodní konkurenci získala od pořadatelů ocenění pro nejlepší inovaci a dokázala, že i malé výzkumné centrum může zazářit na světové úrovni,“ říká Robert Jára a dodává: „Velmi hrdí jsme i na naše další úspěchy, v neposlední řadě také na naši budovu, která byla v roce 2019 hlasováním členů České rady pro šetrné budovy zvolena do TOP 10 přelomových šetrných staveb v České republice.“
Rektor ČVUT Vojtěch Petráček uvedl: „Pro ČVUT je co nejmenší zatížení životního prostředí a co nejvyšší udržitelnost důležitým tématem dlouhodobě na všech úrovních, a UCEEB se svými výsledky je toho jedním z nejlepších důkazů. Velmi si práce svých kolegů vážím a přeji jim další úspěšná desetiletí výzkumu přínosného pro celou společnost.“