Datum zveřejnění: 
29. 4. 2024
ČVUT FBMI a AVDZP uspořádaly společnou akci, a to 18. 4. 2024 v prostorách ČVUT CIIRC v Praze. Během zahájení akce vystoupil děkan fakulty. prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA, který zdůraznil potenciál fakulty pro oboustranně výhodnou spolupráci s výrobci, a to nejenom v oblasti výstupů, ale i v oblasti studijních programů, které jsou potřeba ve vztahu k udržitelnosti současných aktivit, ale i k novým aktivitám výrobců. Jedná se zejména o snahu fakulty akreditovat bakalářský studijní program Biomedicínské nanotechnologie a navazující magisterský studijní program Certifikace a metrologie zdravotnických prostředků. Obě tyto aktivity připravuje fakulta v těsné spolupráci s AVDZP a s ČMI, který je druhým novým oznámeným subjektem v rámci posuzování shody dle MDR 745/2017.

V rámci uvedené akce, resp. v rámci bloku FBMI, který moderoval doc. Ing. Jiří Hozman, Ph.D., proděkan pro rozvoj a vnější vztahy, byly představeny náměty zástupců fakulty z oblasti komerční spolupráce s výrobci zdravotnických prostředků, kteří jsou sdruženi v asociaci AVDZP. Primárně se tyto příspěvky týkaly propojení biologie, lékařství a technických disciplín, čili biomedicínského inženýrství a zejména pak možností uplatnění na trhu zdravotnických prostředků. Až na poslední příspěvek, který byl zaměřen na příklady použití metodiky HTA, se jednalo o výstupy vědecko-výzkumné činnosti fakulty, které mají potenciál komercionalizace prototypů zařízení a které byly následující (jednotlivá témata jsou výsledkem práce relevantních vědeckých týmů fakulty):

Braťka, P. a kol.: Zařízení pro přípravu personalizovaných krytů ran a ověření bezpečnosti a účinnosti

Novák, M. a kol.: TONAGENA - Elektroporace a FMCW radar

Matějka, R. a kol.: Nové materiály pro tkáňové inženýrství a 3D biotisk - využití pro modelové tkáně, pro in vitro testování a hojení měkkých tkání

Klimešová, I. a kol.: Detektor překážek pro nevidomé

Kubátová, I. a kol.: Využití HTA u zdravotnických prostředků - možnosti použití

Již během akce se ukázalo, že jsou někteří výrobci schopni nabídnout spolupráci v rámci výše uvedených témat, což je velmi potěšitelné. Kromě tohoto aspektu je také potřeba zdůraznit, že se na řešení výše uvedených témat podílejí doktorandi, ale studenti bakalářského studijního programu Biomedicínská technika a navazujícího magisterského studijního programu Biomedicínské inženýrství. Tím se prokázalo, že tyto výstupy mají možnost komercionalizace a je potřeba více takových událostí. Toto byl také jeden ze závěrů, a sice, že uspořádáme opět společnou akci, kde by zástupci fakulty měli větší časový prostor pro prezentaci obdobných výstupů s potenciálem komercionalizace.

Picture