Datum zveřejnění: 
20. 12. 2023
Prestižní ocenění Generation Google Scholarship: for women in computer science letos získala Daria Mikhaylovskaya, studentka programu Otevřená informatika (OI) na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Expertní porotu zaujala široká škála aktivit, jimž se Daria Mikhaylovskaya při studiu věnuje, a úspěchů, kterých již dosáhla. Studentka působí v týmu humanoidní robotiky na FEL ČVUT vedeném docentem Matějem Hofmannem.

Robotika Dariu zaujala už během studia na střední škole. „Přihlásila jsem se na stáž programu OI na FEL pro středoškoláky a středoškolačky. Vybrali mě,“ uvedla studentka. Stáž ji inspirovala k nástupu na FEL a spolupráce s laboratoří pokračovala i během jejího studia. 

„V labu humanoidních robotů teď pracuji třetím rokem. Zkoumáme, jak se učí a objevují svět malé děti a na základě těchto poznatků vyvíjíme umělou inteligenci,“ popsala Daria Mikhaylovskaya. „Já primárně pracuji s humanoidním robotem Pepper, kde jsem vyvíjela aplikaci představující naši laboratoř, a robota také řídím při různých akcích. Nyní se zabývám i humanoidním robotem iCub, konkrétně jeho viděním – pracujeme na tom, aby robot viděl co nejlépe a mohl rozpoznávat člověka,“ vysvětlila studentka. Podotkla, že studium na FEL jí „změnilo život“. 

Při už tak nabitém programu navíc Daria našla chuť a energii i na další výzvy. V létě 2022 absolvovala stáž v Microsoftu v Praze a letos i v pražské vývojářské pobočce společnosti Apple. „Obě zkušenosti byly přínosné a jsem ráda, že jsem se na OI naučila věci, díky kterým jsem ty stáže absolvovala. Byla opravdu špička, že jsem se dostala do Apple, kde jsem vyvíjela operační systém pro iPhone,“ shrnula studentka. 

A právě rozsáhlé a pestré portfolio zkušeností Dariu Mikhaylovskayu dovedlo i k ocenění od společnosti Google. „Nejdříve jsem poslala životopis, motivační dopis. Pak byl pohovor, po němž jsem postoupila do semifinále, kde jsem prezentovala, čemu se věnuji ve své vědecké práci a jaké jsou mé praktické zkušenosti – tedy i zmíněné stáže. Posuzovala se hlavně má motivace a přínos toho, co zkoumám, pro budoucnost,“ zavzpomínala Daria Mikhaylovskaya. Vítězství ve finále jí vyneslo příležitost reprezentovat FEL na evropské úrovni, vystoupí také na konferenci Google v některém z evropských měst. 

V budoucnu má pak Daria Mikhaylovskaya v plánu doktorské studium, v němž se chce nadále podílet na vývoji robotů, a později založení vlastního startupu. „Zajímá mě hlavně umělá inteligence v robotice. Pocházím z malého města, kde ženy nemají moc svobody a musí se hodně věnovat domácnosti. A já to chci řešit. Třeba vyvinout robota, běžícího na umělé inteligenci, který by v domácnosti pomáhal vařit jídlo, žehlit a dělat další domácí práce – aby to bylo automatické. A ženy pak měly víc času na osobní rozvoj,“ uzavřela studentka.