
Předně, že se mu podařilo do svých řad přitáhnout zpět ze zahraničí významné vědecké osobnosti, jako je Jan Šedivý, Tomáš Mikolov, Josef Šivic, Robert Babuška, Josef Urban nebo Torsten Sattler, a společně se zakládajícími profesory jako Vladimír Mařík, Vladimír Kučera, Václav Hlaváč, Zdeněk Hanzálek, Olga Štěpánková a další vytvořit excelentní výzkumné týmy. Institut s více než třemi sty zaměstnanci je unikátní i tím, že si dokázal pro své fungování zajistit finanční prostředky a je v principu samofinancovatelný, a to zejména díky vysoce kompetitivním grantům a smluvnímu výzkumu.
V rekordním tříletém čase se mu také podařilo postavit moderní sídlo v pražském kampusu Dejvice. Na stavbu získalo ČVUT státní dotaci ve výši jedné miliardy korun a dnes zde naleznete odborníky, studenty i technologiemi naplněné moderní vědecké laboratoře, výukové prostory a inovativní testbedy, které propojují vědu s praxí.
Díky aktivitě vědců a vizionářů shromážděných kolem CIIRC pod vedením jeho zakladatele prof. Vladimíra Maříka, z nichž mnozí se později znovu setkali v Národním centru Průmyslu 4.0, byla připravena Národní iniciativa Průmysl 4.0 pro českou vládu. Technologické možnosti pro chytrou a udržitelnou průmyslovou výrobu postavené právě na principech Průmyslu 4.0 rozvíjí česko-německé centrum excelence RICAIP.
„Podpora excelentní vědy, excelentních vědců a transfer znalostí do průmyslu patří mezi mé priority. A proto fandím pracovištím, jako je CIIRC ČVUT. Ve výzkumu umělé inteligence nesmí naše společnost zaspat, a na CIIRC to dobře vědí,“ říká ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.
„Vize a cíle, se kterými jsme přistupovali k budování nového vědeckého institutu, se více než naplnily, význam dnes masivně diskutované umělé inteligence jsme předvídali, a proto zde mohou fungovat multidisciplinární týmy, které jsou mezi nejlépe hodnocenými v Česku i v Evropě. Právě umělá inteligence výrazně ovlivňuje to, jak se naše společnost vyvíjí a mění,“ říká prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT. „Je pro nás prioritou rozvíjet systémy umělé inteligence na nejméně evropské úrovni a na etických principech, tak jak jsou definovány v EU. I proto jsme součástí několika evropských sítí excelence pro umělou inteligenci, jako jsou Tailor, ELISE, Vision, euRobin, a dalších významných AI aktivit jako CLAIRE, ELLIS či ADRA.“
Během oslavy prvních deseti let působení institutu, která zahrnuje třídenní sérii konferencí a workshopů nazvanou Industry-AI Days 2023, byly také předány stříbrné medaile CIIRC. A to těm, kteří se o vznik i další fungování institutu výrazně zasloužili: Mirku Topolánkovi, jenž osobně jako předseda vlády ideu vzniku nového institutu jako první podpořil, Vítu Dočkalovi, jehož odvážné vize a výsledky v projektovém řízení pomohly CIIRC skutečně realizovat, a Holgerovi Hoosovi, vědecké osobnosti v oblasti umělé inteligence, který CIIRC podporuje v evropské výzkumné komunitě a pomohl CIIRC získávat mezinárodní reputaci.
„Úspěch evropské umělé inteligence v Evropě (AI made in Europe) závisí na talentu a odborných znalostech v této oblasti napříč celou Evropou. CIIRC, ČVUT a český ekosystém AI jako celek jsou vynikajícími příklady úsilí a příspěvků, které mají skutečný dopad,“ popisuje Holger Hoos, prof. umělé inteligence na univerzitě RWTH Aachen.
Během slavnostního dopoledne zhlédli přední zástupci české vědy, průmyslu i státu konkrétní ukázky moderních přístupů ve výrobě, které rozvíjejí výzkumné týmy v rámci centra RICAIP. Na názorné ukázce výroby modelového auta v Testbedu pro Průmysl 4.0 byly představeny výhody nejnovějšího konceptu distribuované modulární výroby, ve které se do výrobního procesu dynamicky zapojují s využitím algoritmů umělé inteligence jak různé technologie, tak i vzdálená pracoviště. Cílem je umět rychle přizpůsobovat výrobu náhlým změnám a automaticky zajistit plynulý provoz v případě nenadálých výpadků v dodavatelských řetězcích nebo při změně parametrů výrobku na základě požadavků zákazníka.
Pražský testbed je zapojen do výzkumné infrastruktury RICAIP spolu s experimentálními laboratořemi v Brně v CEITEC VUT a německém Saarbrückenu. Robotické stanice právě z těchto pracovišť mohli hosté naživo vidět při online propojení s týmy německých institutů DFKI a ZeMA s využitím virtuální reality a s týmem CEITEC VUT. Testbedy v rámci RICAIP nabízejí firmám ideální prostředí pro ověřování konceptů pokročilé výroby.
„Těší nás, že se za deset let podařilo vytvořit institut s opravdu výraznými vědeckými osobnostmi a výsledky a že můžeme konstatovat, že se nám daří prosazovat vize tak, jak jsme si předsevzali. Je však třeba se srovnávat opravdu s těmi nejlepšími a spolupracovat s vědeckými institucemi a firmami v Česku, v Evropě i po celém světě. Proto jsme na závěr slavnostní akce symbolicky vypustili balonky s nápisem CIIRC, aby stoupaly dále k výšinám,“ popřál vše nejlepší k výročí institutu jeho ředitel Dr. Ondřej Velek.
Kompletní fotogalerie zde