
Soutěže se celkem zúčastnilo 50 uchazečů mladších 33 let, které nominovala vysoká škola nebo Akademie věd na základě kvality jejich výzkumné práce v rámci doktorského studia. O výsledcích rozhodovalo šest komisí složených z 37 českých a francouzských profesorů a vědců.
„V mé oblasti se nakonec utkalo jedenáct velmi kvalitních kandidátů. To, že jsem si odnesl druhé místo je pro mne obrovskou satisfakcí, potvrzením, že moje práce má a bude mít smysl,“ doplňuje sám Tomáš Báča. O tom je ostatně přesvědčeno i samotné francouzské velvyslanectví, které výhercům první a druhé ceny navíc nabízí stipendium umožňující strávit měsíční výzkumný pobyt v jedné z francouzských laboratoří dle vlastního výběru.
Oceněná vědecká práce Tomáše Báči Kooperativní senzorické snímání skupinou bezpilotních letounů sestávala ze tří výzkumných pilířů. Hlavním byl výzkum a vývoj systému pro řízení dronů za účelem experimentálních ověřování základního výzkumu v oblasti multi-robotických systémů. Součástí práce bylo navržení modulárního systému pro řízení, stavovou estimaci, plánování, sledování trajektorií a management letu. Tento systém je volně dostupný jako „free software“ a „open source“ pro komunitu robotiků, která jej hojně využívá. Systém je využíván také pro výuku. Už podvakrát hostoval na letní škole IEEE MRS Summer School. Ta u nás proběhne už potřetí a i s letošní výukou systém využijí už přes čtyři stovky studentů.
Dalším pilířem oceněné práce byl výzkum v oblasti distribuovaného měření pomocí autonomních dronů. „V rámci tématu jsem se zabýval automatickým sběrem objektů ze země za pomoci skupiny dronů, automatickým stavěním zdi z cihel skupinou dronů a automatickým přistáním dronu na jedoucím automobilu. Všechny tyto úkoly byly prezentovány na robotických soutěžích, kde jsme získali mnoho ocenění mezi prestižními týmy z celého světa,“ vysvětluje Tomáš Báča.
Třetím a posledním pilířem jeho práce byl výzkum metod lokalizace a mapování zdrojů ionizujícího záření. Úspěchy Tomáše Báči ilustruje kupříkladu i fakt, že je autorem zařízení pro radiační mapování na satelitu VZLUSAT-1, které pracuje na principu pixelového detektoru Timepix.
Tematikou dronů se Báča zabývá už od svých gymnaziálních let, tedy od samotných prvopočátků oboru. Patří mezi zakládající členy Multi-Robot Systems/skupiny Multirobotických systémů na FEL ČVUT, jež se dronům věnuje již od roku 2014. Skupina nyní čítá 35 pracovníků z řad výzkumníků, doktorandů a studentů. „Zdá se, že budoucnost dronů bude velice zajímavá. Jejich schopnosti a možnosti jejich využití se každým rokem posouvají neuvěřitelně kupředu a obrovský potenciál vidím v jejich nasazení při záchranářských misích jak venku, tak i uvnitř budov a v podzemí,“ uzavírá Tomáš Báča.
Jeho dizertační práci „Cooperative Sensing by a Group of Unmanned Aerial Vehicles“ můžete prostudovat i celou.
foto: P. Neugebauer