Datum zveřejnění: 
23. 11. 2021
Ve dnech 19. až 21. listopadu 2021 se v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) utkalo téměř 200 českých a zahraničních hackerů na akci European Health Hackathon 2021. Cílem akce, která se konala částečně také online, bylo během 48 hodin vytvořit inovace ve zdravotnictví. Vítězem víkendového maratonu se stal projekt UrineMeter studentů Fakulty informačních technologií ČVUT a Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), který umožňuje automatické a přesné měření vydané moči pacientů. Díky zařízení se šetří čas zdravotníků, a navíc není potřeba vyrušovat během měření pacienta. Vítěznému týmu s názvem Bit Beasts předal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch šek na 3 000 eur.

Téměř 200 hackerů v 38 inovátorských týmech se už počtvrté potkalo na zdravotnickém hackathonu. Mladí hackeři hledali řešení 15 zdravotnických výzev, které se úzce dotýkají zapojení technologií do diagnostiky a léčby, a to v oblastech, jako jsou kardiologie, diabetes, chronická onemocnění nebo třeba komfort pacienta a orientace ve zdravotnickém zařízení. 

Hlavní cenu získal projekt UrineMeter týmu Bit Beasts ve složení Daniel Zábojník a Andrej Ladislav Kováč z FIT ČVUT a Ondřej Bohatý ze ZČU. UrineMeter je zařízení, které je umístěné mezi postelí a urinálním sáčkem, přesně měří objem vyloučené moči. Data se odesílají přes internet přímo do informačního systému zdravotnického zařízení. Díky zařízení se šetří čas zdravotníků, a navíc není potřeba vyrušovat během měření pacienta.

„Naše zařízení automaticky měří vydanou moč pacientů ve zdravotnických zařízeních. Data se odesílají přes internet do databáze, kde lékař nebo sestra můžou snadno vidět tabulky a důležité hodnoty, aniž by kvůli měření rušili pacienta,“ říká Andrej Ladislav Kováč, člen vítězného týmu, a dodává: „Téma měření kontinuálního močového výdeje jsme si vybrali záměrně, protože jsem se osobně setkal v nemocnici s problematikou zavedeného katetru. Rádi bychom, kdyby se zařízení podařilo uvést do praxe, a usnadnilo tak práci zdravotníkům.“  

K dispozici byl hackerům po celou dobu tým mentorů z řad lékařů IKEM, odborníků na umělou inteligenci a datových analýz.

Více informací o projektu studentů najdete zde.   

Více informací o hackathonu najdete zde.  

Foto, zdroj: CEE Hacks (20+) CEE Hacks | Facebook

O události informovala tato média: vedavyzkum.cz

Picture