Datum zveřejnění: 
6. 9. 2021
Start vesmírné lodi Dragon společnosti SpaceX, která 29. srpna zamířila z mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), sledovali s napětím i čeští vědci a studenti. Byl mezi nimi Jaroslav Hrubý, který absolvoval Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT a nyní působí na belgické Hasseltské univerzitě. Loď totiž měla na palubě i diamantový kvantový magnetometr, na jehož vývoji se podílel.

Tým studentů z Hasseltské univerzity přihlásil svůj experiment do programu Evropské vesmírné agentury (ESA) loni na jaře. Na přípravu citlivého magnetometru pak měli pouhý rok. „Pro nás studenty je to neuvěřitelná pocta. Stále si nedokážeme uvědomit, že námi postavené zařízení bude deset měsíců provádět měření na palubě ISS," vysvětluje Jaroslav Hrubý, doktorand a vedoucí studentského týmu, který přístroj vytvořil.

Magnetometr OSCAR-QUBE je prvním kvantovým magnetometrem na bázi diamantu, který sestrojili studenti a který bude provádět měření ve vesmíru, konkrétně bude z vesmíru mapovat magnetické pole kolem Země. Přístroj je již třetím v sérii studentských experimentů OSCAR v rámci edukativních programů Evropské vesmírné agentury. „V roce 2018 již jeden z prototypů našeho magnetometru vzlétl balónem do stratosféry, nyní jsme se vydali do vesmíru, abychom provedli naše měření a plně otestovali tuto novou technologii. Je to splněný sen," říká Jaroslav Hrubý.

Za deset měsíců se přístroj vrátí na Zemi, studenti jej plánují vystavit v kampusu, aby inspiroval ostatní.

Čtení signálu z diamantu lze provádět jak opticky, tak elektricky. „Při optickém měření se na diamant svítí zeleným laserem, po kterém diamant vyzařuje červené světlo, zatímco diamant je vystaven působení mikrovln. Změny intenzity červeného svitu jsou klíčové pro určení magnetického pole v okolí senzoru. Magnetické pole lze číst také elektricky. Zde se sledují rozdíly v proudu, které vznikají umístěním elektrických kontaktů na diamant a měřením proudu pod vlivem zeleného laserového světla a mikrovln. 

Nová metoda fotoelektrické detekce nabízí rozsáhlé možnosti miniaturizace celého zařízení,“ dodává Jaroslav Hrubý. Kvantová magnetometrie je předmětem výzkumu i na CVUT FBMI v rámci projektu GA ČR pro aplikace NMR, ve kterém se stejné kvantové detekční principy, využívané pro měření magnetických polí, aplikují pro chemickou a biologickou detekci. Tyto jsou právě vyvíjeny jak na pracovišti FBMI, tak i na universitě Hasseltu a umožňují českým studentům práci v Belgické laboratoři. Nedávno byly výsledky této spolupráce publikovány v prestižním časopise Nature Communications.

O události informovala tato média: sumpersko.net, novinykraje.cz, denikN.cz, CT24.cz, vrt.be

Picture

Picture