Datum zveřejnění: 
19. 4. 2021
Tým Fakulty informačních technologií ČVUT byl se svým projektem Praha energeticky soběstačná vybrán v konkurenci dalších inovačních týmů pro postup do finále a oceněn částkou 10 000 Kč na podporu realizace projektu. Finále maratonu proběhne na konci června.

Tým Paioneers z nově vznikající Inovační laboratoře FIT ČVUT při Centru business informatiky představil projekt Praha energeticky soběstačná. Projekt řeší produkci a ukládání elektřiny v místě spotřeby v Praze. Vize celého projektu je zaměřena na udržitelnost života na naší planetě. Princip spočívá v realizaci virtuální elektrárny, která vznikne propojením jednotlivých fotovoltaických elektráren (FVE) na budovách města kombinovaných s bateriovým úložištěm. Zpřístupněním modelu veřejnosti se otevře možnost jednodušeji plánovat instalace FVE. Zvýšením produkce obnovitelné energie přímo na území města se zvýší resilience města. Sníží se tím tvorba tepelných ostrovů a nutnost klimatizování.

„Tým Paioneers se dlouhodobě snaží vytvořit multioborovou hernu pro lidi, kteří chtějí technologie s reálným pozitivním dopadem na lidské životy,“ říká David Pešek, jeden z členů týmu, a dodává: „Naše činnost se točí kolem umělé inteligence. AI vnímáme jako nástroj, který může významně ovlivnit vývoj lidstva, pakliže se použije správně.“

NakopniPrahu je už druhý ročník soutěže pro kohokoli, kdo se svým týmem dokáže za čtyři měsíce představit prototyp řešení jedné z výzev nebo její podkategorie. Účastníci mají za úkol vymyslet a v detailu rozpracovat návrh, jak v několika konkrétních oblastech zlepšit život Pražanů. Nejlepší projekty budou realizovány. Projekt je inspirován moderními inovačními postupy, které uplatňují světové metropole a soukromé společnosti. Jeho cílem je vytvořit inovativní řešení připravené k rychlé realizaci.

Více informací o projektu najdete zde