Datum zveřejnění: 
12. 6. 2020
Přestože byl přístup na pracoviště v souvislosti s epidemií COVID-19 omezen, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze se rozhodla představit svá zajímavá vědecká pracoviště středoškolákům, ale i dalším zájemcům.

Učinila tak prostřednictvím série online přenosů nazvaných K jádru věci, které vysílala na svém Facebooku. Nyní jsou tato videa dostupná také prostřednictvím kanálu YouTube.

Série celkem šesti návštěv zajímavých vědeckých pracovišť začala 23. dubna 2020 u termonukleárního fúzního reaktoru – tokamaku Golem. Hned první přímý přenos přilákal tolik diváků, že by se nevešli ani do největší posluchárny FJFI! V následujících týdnech pak vždy ve čtvrtek od deseti hodin přibyl další nový videopřenos: návštěva štěpného jaderného reaktoru VR-1 Vrabec, fotochemického reaktoru katedry jaderné chemie, představení výroby tenkých vrstev katedry inženýrství pevných látek, detektorů částic Centra aplikované fyziky a pokročilých detekčních systémů (CAPADS) a koncem května využití fyziky v medicíně.

Videa v délce od 35 do 105 minut představují jednotlivá pracoviště fakulty v ulici Břehové, Trojanově, v Tróji či Dejvicích a každé si vyžádalo několik hodin příprav. V jeden okamžik sledovalo některé z videí až 350 lidí. Původně živé přenosy zůstávají na facebookové stránce fakulty stále uloženy (a nyní jsou i na fakultním kanálu YouTube), takže je mohou sledovat další lidé.

Jednotlivá videa najdete zde:

·     tokamak Golem (Vojtěch Svoboda)

·     štěpný jaderný reaktor VR-1 Vrabec (Lenka Frýbortová, Ondřej Novák)

·     fotochemický reaktor (Václav Čuba)

·     výroba tenkých vrstev (Jakub Skočdopole)

·     detektory částic (Miroslav Havránek, Michal Marčišovský)

·     využití fyziky v medicíně (Tomáš Vrba)

O projektu informovala tato média: technickytydenik.cz