K favoritům pro vznik Evropského centra excelence pro umělou inteligenci patří i Německo, Francie a jedna ze skandinávských zemí, pravděpodobně Finsko. Při finálním výběru čtyř zemí se bude podle Havlíčka například sledovat i to, jak umělou inteligenci podporuje stát. "Tím, že to deklarujeme jako vládní prioritu, se dostáváme na vrchol v Evropě," uvedl. Centrum by podle něj mělo začít fungovat už příští rok, v plném režimu napřesrok. Nepůjde přitom o novou budovu nebo centrálu, ale o sestavu kompetentních výzkumných a průmyslových center. Podle Havlíčka jde o jeden z největších evropských projektů v oblasti vědy a výzkumu, který se v EU chystá.
Z národních zdrojů budou do umělé inteligence směřovat jednotky miliard korun, na ně v roce 2021 navážou evropské peníze v řádu jednotek miliard eur z projektu Horizon. Ty by mělo Česko šanci s excelentním centrem získat.
V současné době pracuje MPO na dokumentaci, kterou do Bruselu pošle do konce listopadu. Vláda už začala podle Havlíčka jednat i se zástupci Evropské komise. "Čekáme na sestavu EK a hlavně komisařů a všech jejich týmů, které v tom budou mít zásadní vliv," dodal ministr. Havlíček zdůraznil, že jde o náročný projekt, v němž figurují nejen přední česká výzkumná pracoviště včetně průmyslových organizací, ale i dalších 29 akademických institucí z celého světa, s nimiž se podařilo navázat spolupráci.
ČVUT v Praze koordinuje přípravu projektu Evropského centra excelence. „Projekt Umělá inteligence pro bezpečnou společnost má za cíl propojit špičková výzkumná centra do sítě koordinované z Prahy. Je to první a zásadní krok, základ pro vybudování Evropského centra excelence,” říká rektor ČVUT Vojtěch Petráček, který osobně vede přípravu projektu.
Foto, zdroj: MPO
Brífing na téma "Umělá inteligence jako národní téma" vysílaný na ČT24 najdete zde.