26. 6. 2019
Dne 25. června byla na tiskové konferenci na letišti v Hradci Králové představena nová vrtulová zkušebna pro turbovrtulové motory Fakulty strojní. Akce se vedle děkana Fakulty strojní prof. Michaela Valáška zúčastnil také rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček, náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, velvyslanec USA v České republice Stephen B. King, generální ředitel GE Aviation Czech Milan Šlapák, primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek a ředitel Česko-americké obchodní komory Weston Stacey.

Vrtulová zkušebna na letišti v Hradci Králové je nejmodernější zkušebna svého druhu na světě. Probíhají a budou zde probíhat experimenty s vlastnostmi  nového turbovrtulového motoru GEAC ATP Catalyst spočívající především v měření vlastností motoru s jeho opotřebením, abychom podle nich mohli podle stáří motoru upravovat jeho simulační model. Ten je základem individuálního monitorovacího systému s prediktivní údržbou spočívající v porovnání chování skutečného motoru s jeho simulací odpovídající jeho stáří. Použijí se všechny nástroje Průmyslu 4.0, jako je internet věcí, digitální dvojče, big data v cloudu, hluboké učení, umělá inteligence.