9. 4. 2019
Studenti Fakulty architektury ČVUT vytvořili model možné obytné buňky na Marsu. Navržené obydlí jim pomáhal postavit kolaborativní robot (cobot) zapůjčený společností Universal Robots. Model je tvořen ze sérií panelů, které cobot utkal z konopného a jutového vlákna. Fakulta na projektu spolupracovala s technickou univerzitou z nizozemského Delftu. Dva metry vysoký model si mohou návštěvníci prohlédnout v atriu fakulty. Jeho kulovitý tvar tvoří seskládané panely, které jsou utkané z přírodních vláken. Konopné vlákno je silné čtyři milimetry, jutové lanko má průměr dva milimetry. Vlákna byla napuštěna roztokem z klihu, který zajistil jejich vytvrzení.

Studenti si nejprve vytvořili šablonu, do které měl zapůjčený cobot vyplétat pavučinový vzor, pak mladí architekti navrhli nádobku z vlastního recyklovaného PETu, která byla připevněna na rameni robota a kterou procházela při tkaní vlákna, která byla současně namáčena lepidlem. Výrobu obydlí na Mars měli posluchači Fakulty architektury ČVUT zadanou jako ročníkové cvičení v rámci Experimentálního ateliéru Achten-Nováková. Během semestru vzniklo jedenáct návrhů, realizace se dočkal pouze ten vítězný. Pracovalo na něm čtyřicet jedna studentů, z toho třicet tři bylo studentů z nizozemského Delftu. Tamní technická univerzita na projektu spolupracovala od samého začátku.

Foto: Serdar Asut