Datum zveřejnění: 
27. 3. 2018
Týmu docenta Zdeňka Huráka z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT se podařilo zvládnout techniku, jak s pomocí elektrického pole ovládat více mikroskopických objektů současně a nezávisle. Díky zapojení do mezioborového výzkumného projektu Biocentex může tato technologie v budoucnu sloužit při diagnóze nemocí. Na úkolu vyvinout lepší diagnostické přístroje spolupracuje katedra s analytickými chemiky z Ústavu analytické chemie AV ČR a biochemiky z Masarykovy univerzity ve výzkumném programu Centra pro vyspělé bioanalytické technologie (Biocentex), který podpořila Grantová agentura České republiky. Cílem je takzvaná laboratoř na čipu (Lab on a chip), způsob, jak pracovat s minimálními objemy chemických nebo biologických vzorků.

Tým docenta Huráka přispěl do projektu Biocentex technologiemi pro bezdotykovou mikromanipulaci. Základem je miniaturní pole složené z elektrod, na němž lze s pomocí dielektroforézy aktivně modulovat silové pole. Ve vzorku, který je umístěn na sklíčku nad elektrodami, lze následně aktivně pohybovat s více mikroskopickými objekty zároveň a nezávisle tak, jak je potřeba. Systém má navíc okamžitou zpětnou vazbu.  Toto kompaktní řešení, které využívá algoritmy z kybernetiky a robotiky, je ve světovém měřítku unikátní.

Výzkumný program Biocentex je zatím v úrovni základního výzkumu, ale jeho motivace je zřejmá a praktické aplikace se očekávají ve výhledu několika let.

O projektu informovala tato média: technet.iDnes.cz, technickytydenik.cz, sciencemag.cz a feedit.cz.