
Se svým týmem se prof. Jex věnuje kvantové teorii náhodných procházek a spolu s partnerskou institucí v německém Paderborn převádí tyto teorie do reality. Díky těmto teoriím a praktickým experimentům dnes vznikají kvantové počítače. Ty pak mohou být mnohem výkonnější a bezpečnostní šifry a komunikační protokoly se stanou neprolomitelné. O významnosti svědčí i fakt, že Evropská komise rozhodla o podpoře tohoto vědeckého odvětví, a to částkou 1 miliardy EUR.
Skupina profesora Jexe je tvořena převážně mladými vědci, ale i tak má na svém kontě již řadu významných ocenění a její členové jsou často citováni ostatní vědeckou komunitou.
OSA byla založena v roce 1916 Perley G. Nuttingem a čítala 30 vědců a výrobců součástek pro optiku. Své sídlo měla v Rochesteru. Krátce po svém založení již vypadala první odborný časopis zabývající se tématy kolem světla. Ačkoliv se jednalo původně o čistě americkou společnost, její působení brzy překročilo hranice USA a dnes sdružuje na 20 tisíc členů z celého světa. Od svého vzniku si klade za cíl posílení studia světla – optiky a fotoniky – na celosvětové úrovni pomocí pořádání konferencí, workshopů, podpory výuky a v neposlední řadě též podporuje spolupráci s průmyslem na vývoji nových technologií. V současnosti spolupracuje osa s 265 průmyslovými společnostmi na vývoji nových technologií či aplikacích vědeckých poznatků do businessu.
Foto: Princip klasické procházky
Foto: Princip kvantové procházky