Datum zveřejnění: 
3. 7. 2025
Léto je pro mnoho lidí obdobím, kdy zpomalí pracovní tempo a vyrazí na cesty – ať už za studiem, dobrodružstvím nebo odpočinkem. Prázdniny a dovolená jsou skvělou příležitostí k objevování nových míst, a právě při cestování (nejen do zahraničí) je dobré nezapomínat i na otázky osobní bezpečnosti. Na co myslet před cestou a s čím vám může pomoci Odbor bezpečnosti Rektorátu ČVUT?

Bezpečnostní situace ve světě je dynamická, a i při běžném pobytu v zahraničí může dojít k nečekané události. Dobrá příprava přitom významně zvyšuje šanci, že se s takovou situací zvládnete vypořádat rychle a bezpečně.

Jestliže plánujete vycestovat do zahraničí – ať už v rámci programu Erasmus, pracovní stáže, výzkumného pobytu, nebo individuální cesty – věnujte pozornost několika doporučením Odboru bezpečnosti Rektorátu ČVUT, která vám mohou pomoci v případě krizové situace.

Na co myslet před cestou

1. Základní příprava:

  • Mějte kopii pasu a osobních dokladů, letenek a pojištění v papírové i digitální podobě (např. v zabezpečeném cloudu).
  • Zašlete výše zmíněné kopie dokumentů sami sobě na e-mail. Můžete se tak k nim dostat z jakéhokoliv počítače či telefonu, pokud vám budou zcizeny, nebo někde zapomenete vaše zařízení.
  • Připravte si záložní přístup k financím – záložní karta, hotovost, online bankovnictví. Prostudujte si, jak ze zahraničí zablokovat přístupy neoprávněné osoby ke kartě či na účet.
  • Sdílejte s blízkými nebo garantem kontaktní údaje a plán Vaší cesty.
  • Mějte kontaktní telefonní čísla na blízké mimo mobil, alespoň jedno číslo osoby blízké mimo vaši cestovní skupinu byste měli znát zpaměti.
  • Uložte si kontaktní informace na českou ambasádu (konzulát) nejenom v cílové zemi, ale i v zemích tranzitu.
  • Pečlivě zvažte, které léky vzít s sebou na dovolenou, popřípadě si ofoťte a uložte příbalové letáky. Podle nich může farmaceut v destinaci připravit alternativní medikament.

2. Sledujte situaci v místě pobytu:

  • Informace naleznete na webu mzv.cz

Před cestou doporučujeme registraci v systému MZV DROZD: https://drozd.mzv.gov.cz/

Tato bezplatná služba Ministerstva zahraničních věcí ČR vám umožní:

  • dostávat upozornění při krizových událostech v zemi pobytu (např. přírodní katastrofa, nepokoje),
  • být v případě potřeby kontaktováni českou ambasádou,
  • usnadnit případnou pomoc v nouzové situaci.

3. Vaše bezpečnost v kybernetickém prostoru:

Při cestování do zahraničí se často soustředíme na fyzickou bezpečnost, ale neměli bychom zapomínat ani na kybernetickou bezpečnost. Veřejné Wi-Fi sítě na letištích, v hotelech nebo kavárnách mohou být snadno zneužitelné – raději se k nim nepřipojujte bez VPN nebo na nich neprovádějte citlivé operace, jako je přihlášení do internetového bankovnictví. Stejně tak nenechávejte telefon, tablet nebo notebook bez dozoru – krádež zařízení může znamenat ztrátu citlivých a cenných dat.

Zvažte také, co sdílíte na sociálních sítích – fotografie z dovolené publikované veřejně mohou prozradit víc, než byste chtěli, zvlášť pokud nemáte dostatečně omezený okruh sledujících ověřených přátel.

4. Spolehněte se na sebe:

Zvlášť v letním období a při pobytu v neformálním prostředí bývá lákavé dopřát si chvíle odpočinku i s drinkem. Dodržujte základní zásady: mějte pod kontrolou, co a kde konzumujete. Alkohol z neověřených zdrojů, nápoje ponechané bez dozoru nebo přijímání drinků od neznámých osob mohou vést nejen ke zdravotním komplikacím, ale i k výraznému ohrožení vaší bezpečnosti. Pamatujte – obezřetnost není slabost, ale rozumná ochrana.

Statisticky je kritickým článkem letního cestování řízení (vlastních i vypůjčených) motorových vozidel. Dbejte zvýšené opatrnosti při řízení pro vás v nových destinacích, přihlédněte k faktu, že poskytnutí první pomoci v zahraničí je problematické (jazyková bariéra) a cenově náročné.

5. Je dobré vědět:

Pokud se během pobytu v zahraničí dostanete do situace, v níž si nejste jistí, jak ji řešit – a nechcete hned znepokojovat své blízké – můžete se obrátit přímo na Odbor bezpečnosti Rektorátu ČVUT, který vám nabízí možnost diskrétní konzultace nebo pomoci prostřednictvím krizové telefonní linky či e-mailu.

Specialisti z Odboru bezpečnosti Rektorátu ČVUT jsou zde pro vás, aby vám pomohli zachovat klid a najít řešení i v náročnějších situacích. Neváhejte se na ně obrátit s dotazy nebo potřebou konzultace ještě před vaší cestou.

"Vaše bezpečí je pro nás prioritou."

Krizové kontakty Odboru bezpečnosti:

Krizová linka: +420 771 286 909

e-mail: security@cvut.cz

 

Foto: 145743468 © Stokkete | Dreamstime.com